Krónikus baj lett a gyógyszerhiány, egyre több készítmény hiányzik a magyar piacról hosszabb-rövidebb ideig – írja csütörtöki számában a Népszava. A lap szerint az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) hiánylistáján idén százkilencven készítmény több száz kiszerelése szerepelt, köztük olykor olyan életmentő vakcina is, mint az agyhártyagyulladás elleni, illetve a tetanuszoltás.
A Népszava példaként említi, hogy az agyhártyagyulladás baktériumának B törzse ellen védelmet nyújtó Bexsero hiányát január óta csak néhányszor néhány hétre sikerült megszüntetni. A hatóságok Ausztriából és Portugáliából származó vakcinával próbálták meg tavasszal megoldani az ellátást.
A lap felhívja a figyelmet arra, hogy a gyógyszerhiány nem csak hazánkat érintő probléma: az Egyesült Államoktól Lengyelországig mindenütt van ellátási zavar, olykor éppen amiatt lesznek hiánycikkek, mert a politikai döntéshozók meggondolatlanul nyúlnak bele a gyógyszerpiac megregulázásába. Ráadásul a gyártók oda viszik a készleteiket, ahol többet kaphatnak értük. Tartós árletörés esetén előfordul az is, hogy leállnak a termék gyártásával, a „túl olcsó” készítményt pihentetik.
Gondot jelent továbbá, hogy a másutt jobban eladható szereknek az utóbbi években felpörgött a feketeexportja. A magyar gyógyszerkészlet egy része illegálisan külföldre kerül, s ezt az ellenőrzés szigorítása sem tudta megszüntetni.