„A jó hír, hogy egyetértettünk a migráció úgynevezett külső kérdéseiben: határvédelem és a migránsok megállítása a határon kívül. A rosszabb hír, hogy továbbra sem értünk egyet a betelepítések és a bevándorlás kérdésében” – mondta Orbán Viktor Facebookon közzétett, a csúcstalálkozó első napjáról szóló beszámolójában.
„Eddig gyűrtük egymást, kézitusa volt, afféle politikai kézitusa” – szögezte le a miniszterelnök.
Mint mondta, továbbra is sokan vannak – nagyok és erősek – azok, akik nem megállítani akarják a migrációt, hanem be akarják hozni a migránsokat Európába, és utána kötelező erővel szét akarják osztani. „Így Magyarországra is be akarnak telepíteni idegeneket, migránsokat, dacára annak, hogy mi ezt egyáltalán nem akarjuk” – fogalmazott.
Hozzátette, hogy a közép-európaiak jól harcoltak, „a lengyelek, a csehek, a szlovákok, a szlovénok és mi is, a hadállásokat meg tudtuk őrizni, de az ellenfeleinket nem tudtuk meggyőzni”. A vita nem fejeződött be, néhány hét szünet következik, de „márciusban újra találkozunk, és folytatódik a küzdelem a bevándorlás kérdése körül” – közölte Orbán Viktor.
A miniszterelnök kitért arra is, hogy a csúcstalálkozó pénteken folytatódik gazdasági és pénzügyi kérdésekkel.
Az Európai Tanács szokás szerint mindössze egy Következtetések című dokumentumot ad ki arról, mire is jutottak az állam- és kormányfők. A csütörtökön éjjel, 22.47-kor közzétett dokumentumban egyetlen szó sem szerepel a migrációról vagy a menekültügyi rendszerről, még az sem, hogy később visszatérnek rá. Ez arra is utalhat, hogy valóban nagyon messze voltak a konszenzustól, de arra is, hogy érdemben nem foglalkoztak a kérdéssel.
Orbán Viktor később az MTI-nek azt nyilatkozta, izgalmas, hosszú, komoly és mély vitát folytattak az Európai Tanácsban a kormányfők Jeruzsálem kérdéséről, Magyarország sikerrel képviselte álláspontját.
A magyar álláspont lényege az volt, hogy az Európai Uniónak semmilyen reakciót nem szükséges adnia az Egyesült Államok kormányának Jeruzsálemet Izrael fővárosaként elismerő döntésére – mondta. A csúcson ennek megfelelően olyan kompromisszum született, hogy az EU-nak ki kell állnia korábbi állásfoglalásai mellett, tehát a közel-keleti válság megoldásával kapcsolatos eddigi uniós álláspontot kell megerősíteni – ismertette a magyar kormányfő. Hozzátette: a témával kapcsolatban megjelenő, ezen túlmenő nyilatkozatok, értelmezések nem felelnek meg a valóságnak.