1919. március 20.
Magyarországnak joga van kimaradni a migránsok befogadásából
Nyugaton fokozódik az erőszak és ezt szeretné Brüsszel hazánkban is elérni.
1919. március 20.
„A míg valahol megsemmisítendő kincseket, elpusztítandó nemzeti szervezeteket és társadalmi rendet talál, addig a bolsevizmus lángja még nagyobb erőre kap” – e baljóslatú sorokat Az Est 1919. március 20-i számának hírszerkesztője kölcsönözte egy francia lapból, amely a doni kozákok Trockij Vörös Hadserege elleni elkeseredett küzdelméről tudósított. A kommunisták ekkor éppen Odessza ostromára készültek. Magyarországon ugyanakkor látszólag semmi sem utalt arra, hogy valaha is zászlót bonthatnának. Úgy tűnt ekkor, hogy a nagy társadalmi kísérlet megreked a szociáldemokrácia szintjén. Az ország választásokra készült, miközben élelmiszer-, nyersanyag- és tüzelőhiánnyal küzdött. A 8 Órai Ujság március 20-i tudósítása szerint a főváros elemi iskoláiban csak heti egy napon folyt az oktatás, mivel nem tudták fűteni az intézményeket. A tanárokat pedig azzal kötötték le, hogy továbbképzésre küldték őket, ahol a cikk szerint „tudományos kiképzésben” részesültek, például szocializmusból. A címlapok amúgy a béketárgyalásokról és a Magyarországot megszálló csapatok viselt dolgairól szóló hírekkel voltak tele. A Pesti Hírlap ugyancsak március 20-i számában például arról írt, hogy „az ősi zsebrák erő milyen lendületével harácsolták el az uj cseh hóditók a fegyverszüneti kötés által leszerelt országunktól a legtörténelmibb jelentőségű megyéket és a legvirágzóbb kulturtelepeket”. A választások kapcsán pedig ugyancsak címlapon a Jászi Oszkár vezette polgári radikális párt visszavonulásával foglalkoztak. A Pesti Napló a nagy történelmi bizonytalanságban arról közölt interjút Thurner Mihály soproni polgármesterrel, hogy bármi lesz is, Sopron magyar akar maradni.
1919. március 21.
A történelmi eseményeket, a szociáldemokrata párt és a Kun Béla vezette kommunisták egyesülését és március 21-i hatalomátvételét ismerve szinte hihetetlennek tűnik, hogy utóbbiakról szó sem esik a hírekben. S a korabeli párttudósítók éppen azt latolgatták, vajon a Károlyi-párt a kisgazdákkal, vagy a szocdemekkel fog-e össze? Majd vezető politikusokra hivatkozva 21-én, a Tanácsköztársaság kikiáltásának napján az jelent meg, hogy a nagy pártok országosan külön indulnak ugyan, de helyi szinten egyeztetik a listáikat, hogy legesélyesebb jelöltjeiknek baloldali kihívóik ne legyenek. Bár a Berinkey-kormány március 20-án megkapta az antant által hazánkra oktrojálni kívánt béke feltételeit és egyes pontjait tartalmazó Vix-jegyzéket, a 21-i sajtóban ennek éppúgy nincsen nyoma, mint annak, hogy a kabinet tehetetlenségében lemondani készül. Károlyi tudtával és támogatásával a szociáldemokraták vették volna át a stafétát, ám a kommunistákat is be akarták vonni a hatalomba, ezért tárgyalásokat kezdtek velük a Gyűjtőfogházban, ahol Kun Béla és több társa raboskodott. Huszadika estére megszületett a megállapodás, létrejött a Magyarországi Szocialista Párt, s egy Károlyi nevében kiadott kiáltvánnyal ország-világ tudtára adták, hogy hazánkban is győzött a proletárforradalom.
1919. március 22.
Március 21-ével kezdetét vette a „dicsőséges 133 nap”. Az említett kiáltványt március 22-i számában címlapon közölte a Népszava. Alatta a párt és a forradalmi kormányzótanács generációk fejébe beleégetett pártközleményével, a Mindenkihez!-zel. Jellemző ugyanakkor, hogy a változásban sokan az ország területi egysége megmentésének utolsó esélyét látták. Erre utalt a Pesti Napló is. A korábban polgári értékvállalású lap a fél címlapot kitöltő, öles betűkkel adta hírül: beköszöntött a proletárdiktatúra kora, lemondott a kormány és a köztársasági elnök, éjjel megalakult a magyar népbiztosok tanácsa, a kommunisták és a szociáldemokraták egyesültek, Kun Béla népbiztos, szövetséget ajánlunk az orosz szovjetnek, hogy statáriumot hirdettek Budapesten, tovább ismertetik a Vix-jegyzéket, s hogy azt az új kormány nem hajlandó tudomásul venni. Majd a március 22-i lap vezércikke azt fejtegeti, hogy a történtekkel a „magyar forradalom uj korszaka nyílott meg ma: az entente (antant) rabló imperializmusa, szűk látókörű, kielégíthetetlenül éhes politikája olyan válságba sodorta a fiatal magyar népköztársaságot, amely csak egy uj forradalmi tényben találhatott megoldást.” Az élet, a magyar történelem azonban többször is bebizonyította, hogy a szocialista út semmilyen megoldást nem kínál a magyar nemzetnek.
Nyugaton fokozódik az erőszak és ezt szeretné Brüsszel hazánkban is elérni.
Nem tudta tovább kerülni a válaszadást, mégis szóba állt egy újságíróval.
„Csibi Krisztina a jelöltünk a Tolna vármegyei időközi választáson. Nagy űrt kell majd betöltenie Potápi Árpád körzetében” – írta a miniszterelnök.
A baloldali politikus sem az újságírókkal, sem az ellene tüntető tömeggel nem mer találkozni.
Miért bukik a német autóipar? És hol javíthat Magyarország?
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Keresd a hibát! Csak az emberek 5 százaléka veszi észre, mi nem stimmel ebben a nappaliban
Újabb megdöbbentő lépés Bidenéktől: nemcsak a világháborút robbanthatják ki, milliárdokat is kaszálhatnak
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
A Mazsihisz nem hagyta szó nélkül, hogy elfogatóparancs van érvényben Netanjahu ellen
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Meghalt a magyar labdarúgó-válogatott legendás alakja
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Százhét macskája volt a budapesti nőnek, videó készült arról, hogy milyen körülmények között tartotta őket
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Nyugaton fokozódik az erőszak és ezt szeretné Brüsszel hazánkban is elérni.
Nem tudta tovább kerülni a válaszadást, mégis szóba állt egy újságíróval.
„Csibi Krisztina a jelöltünk a Tolna vármegyei időközi választáson. Nagy űrt kell majd betöltenie Potápi Árpád körzetében” – írta a miniszterelnök.
A baloldali politikus sem az újságírókkal, sem az ellene tüntető tömeggel nem mer találkozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.