– A beszélgetés előtt felvetettem, hogy meghívok egy klímaszkeptikus szakértőt is, de önök egyöntetűen azt válaszolták: tudományos körökben már régóta nem vita tárgya a klímaváltozás. A témával kapcsolatos folyamatos polémia ezek szerint csupán kívülálló tudósok és laikusok okoskodása?
Ferencz Orsolya: Nyugodtan kijelenthetjük, hogy akik az éghajlatváltozás tényét vagy abban az ember meghatározó szerepét vitatják, azok laikusok. Így tudományos értelemben nem különböznek a laposföld-elmélet híveitől vagy azoktól, akik még mindig nem hiszik el, hogy ember járt a Holdon. Azok a nézetek pedig, amelyek szakmai alapon próbálták vitatni a klímaváltozás emberi okait, elvéreztek a tudományos viták során. Az éghajlatváltozás és annak okai nem hitkérdések, hanem tények.
Hetesi Zsolt: Az utóbbi időben azt tapasztalom, hogy az emberek mindent elhisznek, csak a tudományosan igazolt tényeket nem, és ez nem csak az éghajlatváltozásra igaz.
– Nyilván egyetlen tudományterület presztízsét sem emeli, ha tizenéves lányok, Greta Thunbergek és „ellen-Greták” veszik a bátorságot ahhoz, hogy komoly témákban megnyilvánuljanak.
Hetesi Zsolt: Soha ennyire szemérmetlenül nem volt divat belekotnyeleskedni a tudományba olyanok részéről, akik semmit sem konyítanak hozzá. A villanyszerelő dolgába senki nem akar beleszólni, de ha az éghajlatváltozásról van szó, akkor nyugodt lélekkel mernek pocskondiázni olyanokat, akik évtizedek óta ezzel foglalkoznak, ebben mélyedtek el.
Ferencz Orsolya: A legnagyobb probléma, hogy a témára szemérmetlenül rátelepedett a politika. A klímaváltozás ügyét világszerte megpróbálják kisajátítani a zöldek és ezáltal a baloldal. Magyarországon ez az az oldal, amelynek „elzúgtak forradalmai”, és amelynek ennélfogva nagyon is jól jött, hogy meglovagolhat olyan, a racionálisan gondolkodó embereket egyébként nagyon is érdeklő témákat, amilyen a bolygónk kizsákmányolása, a környezetszennyezés vagy az éghajlatváltozás.
– Elegendő indok ez arra, hogy a másik oldalon sokan emiatt a tényeket is kétségbe vonják?