A háziorvosok pályakezdését a Praxisváltó Programmal, ösztöndíjakkal és jelentős összegű pályázatokkal segíti az egészségügyi kormányzat – reagált Rétvári Bence parlamenti államtitkár Stummer János jobbikos országgyűlési képviselőnek arra a kérdésére, hogy mekkora a háziorvoshiány Magyarországon. Az államtitkár írásbeli válaszában kifejtette, 2010-hez képest a háziorvosi, illetve háziorvosi ügyeleti ellátásra szánt előirányzat közel 76 százalékkal emelkedett. A háziorvosok 2015 és 2018 között minden évben havi plusz 130 ezer forintos többletet kaptak. Az emeléseknek köszönhetően 2018-ra havi 520 ezer forintra nőtt a rezsitámogatás háziorvosi praxisonként, ezzel a havi bevétel is növekedett: míg 2010-ben átlagosan havi 867 570 forint volt, addig mára 1 630 680 forint.
Azoknak a pályakezdő orvosoknak, akik még nem rendelkeznek praxisjoggal, több lehetőséget is kínál a kormány. A Háziorvosi praxisjog vásárlási pályázat négymillió forintos vissza nem térítendő támogatást jelent praxisonként. A letelepedési támogatás pedig a legalább 12 hónapja betöltetlen háziorvosi, illetve fogorvosi praxisoknak nyújt támogatást legalább 12 millió, legfeljebb 20 millió forint értékben. Idén ezekre a pályázatokra összesen 1,25 milliárd forintos forrást biztosított a kormány. – Idáig a pályázatok eredményeképpen 675 ezer lakos háziorvosi-, valamint 274 ezer lakos fogorvosi ellátását biztosítottuk a körzetek betöltésével, megszüntetve a helyettesítést az adott területeken – fogalmazott Rétvári Bence. Hangsúlyozta, Magyarországon nincs ellátatlan alapellátási körzet, legfeljebb helyettesítéssel oldják meg a hiányt.
Az államtitkár kitért arra is: az Emberi Erőforrások Minisztériuma idén Három generációval az egészségért címmel pályázati programot indított 5,8 milliárd forintos keretösszeggel, azzal a céllal, hogy megerősítsék az alapellátást és ösztönözzék a prevenciót. A hosszú távú célok közé tartozik többek között a szív-és érrendszeri, illetve a daganatos betegségek okozta halálozás csökkentése, a gyermekkori elhízás megelőzése, a dohányzás visszaszorítása, illetve a cukorbetegség előfordulási gyakoriságának csökkentése.