– A miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatóján is szóba került a 888.hu-n megjelent írása, amelyben részletesen foglalkozott a kormánypártot érő kihívásokkal. A fiatalok megszólítását technológiai-mobilizációs kihívásként írta le. Létezik erre jó válasz kormányzati pozícióból?
– A fiatalok megszólítása valamennyi klasszikus politikai tömegpártnak kihívás, mivel életkori sajátosságok okán impulzívak és lázadók. Az a kérdés, hogy kormányzati pozícióból lehet-e, érdemes-e impulzusvezérelt politikát folytatni? Ez ugyanis azzal járna, hogy „rángatni kell a kormányt”, miközben a fiatalok maguktól is változnak: egy idő után már nem lesznek fiatalok, és akkor már nem impulzusorientált politikára vágynak, hanem stabilitásra. De amíg fiatalok és természetszerűleg lázadók, erős impulzust kell nekik adni, hogy például elmenjenek szavazni. Itt érintkezik a technológiai és a generációs kihívás: az internet ízig-vérig impulzusvilág, ennek következtében az online csatatérré válik. Politikai tétté lesz, hogy ki milyen hatásfokkal tudja a fiatalokat a politikai piacra bevinni. Megítélésem szerint ebben a küzdelemben a baloldal előrébb jár, már csak a Facebook hatalmi-politikai természetéből eredően is.

Fotó: Bach Máté
– Ezen a csatatéren az egyik legnagyobb fegyver a baloldal kezében a megtévesztés. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nemrég olyan álhíroldalakat jelentett fel, amelyek ijesztő hatékonysággal terjesztenek hazugságokat a jobboldalról.
– Az álhíroldalak kapcsán érdemes kiemelni: ennek a csatatérnek az egyik – ha nem a meghatározó – vonása a nagy zaj. Ha vetünk egy pillantást az amerikai elnökválasztási kampányra, azt láthatjuk, hogy valóságos zajmenedzsment zajlik. Az embereket elöntik információkkal, impulzusokat adnak nekik. A sok impulzus miatt pedig egyre feljebb tolódik az ingerküszöb. Ráadásul az online világnak az a természete, hogy számtalan megszólaló van, nincsenek kitüntetett beszélők, a tekintély eltűnik. Önök printsajtót csinálnak, amely arról szól, hogy még vannak kitüntetett beszélők, szavaiknak tekintélyük van, ezek a szavak ugyanis végesek és egy nyomtatott világ keretei közé vannak zárva.