– Először indít olyan programot ez az intézmény, ami nyitott a többi egyetem hallgatói számára, és egyértelmű célja, hogy elitképzést valósítson meg – mondta Gulyás Gergely a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) jövő februárban induló tehetséggondozó programja és egyetemközi tudományos műhelye, a Ludovika Collegium indulása alkalmából tartott sajtótájékoztatón csütörtökön.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter emlékeztetett rá, hogy a közigazgatási elit képzése eddig is az NKE-n valósult meg. – Most pedig a jók között is a legjobbakra számítunk – mondta a politikus.
Gulyás Gergely kifejtette, hogy a nyolcvanas években reneszánszát élte a szakkollégiumi képzés hazánkban, a Rajk és a Bibó szakkollégiumok megihlették azokat a fiatalokat, akik azóta is aktív formálói a közéletnek. A rendszerváltás után sokáig visszaesés volt tapasztalható a tehetséggondozás terén, de az elmúlt években ismét előtérbe kerültek ezek a programok – hangsúlyozta a miniszter, aki szerint ugyanakkor még most sem elegendő ezeknek a programoknak a száma.
– Jó, ha van egy nemes verseny ezek között az intézmények között – mondta Gulyás Gergely, és reményét fejezte ki, hogy a Ludovika Collegium az egyik legjobb intézménnyé válik. Az NKE nagyban hozzájárul ahhoz, hogy minőségi legyen a magyar közigazgatás – vélekedett a politikus, és kiemelte: a szolgáltató államhoz az is hozzátartozik, hogy felkészült, jól képzett szakemberek dolgoznak a közigazgatási intézményekben.
Koltay András, az egyetem rektora a sajtótájékoztatón elmondta, nagy öröm, hogy kétéves előkészítő munka után elindulhat a tehetséggondozó program, amelyhez a nagy angolszász egyetemek kollégiumainak példája adta az inspirációt. A multidiszciplinaritás és a világra való nyitottság jellemzi ezeket az intézményeket – hangsúlyozta Koltay András.
Az NKE rektora elmondta, sokszínű lesz a Ludovika Collegium programja, amelyben az elméleti és gyakorlati megközelítést ötvözik majd egymással.
A hallgatók ösztöndíjban részesülnek, és egy helyen laknak majd, ami hozzájárulhat a termékeny eszmecserék kialakulásához. Koltay András ismertette, hogy olyanok is részt vehetnek a programban, akik nem az NKE hallgatói, zajlik a toborzás az ELTE, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Corvinus Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem hallgatói között is.