A kormány bízik a megegyezésben a Fudan Egyetem ügyében

– A korábban a fővárossal kötött megállapodás minden elemét betartja a kormány, ezért joggal bízunk abban, hogy a főváros, Ferencváros és Csepel is be fogja ezt tartani – jelentette ki Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón a Magyar Nemzet azon kérdésére válaszolva, hogy milyen eszköz van a kormány kezében arra, hogy a balliberális városvezetők ne tudják megakadályozni a Déli Városkapu beruházást. Palkovics László kész tárgyalni a baloldali városvezetőkkel.

2021. 04. 22. 15:11
Forrás: Snøhetta | ZOA Studio
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón reagált Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármesterének a népszavazási kezdeményezésére, amely szerint ha a lakosok nem akarják, akkor nem adják át a Déli Városkapu nevű beruházáshoz szükséges önkormányzati ingatlanokat. A miniszter a Magyar Nemzet érdeklődésére elmondta, a korábban a fővárossal kötött megállapodás minden elemét betartja a kormány, ezért joggal bíznak abban, hogy a főváros, Ferencváros és Csepel is be fogja ezt tartani. A tárcavezető válaszából kiderült, hogy a kormány a tárgyalóasztal mellett szeretné rendezni a kérdést annak ellenére, hogy van eszköz a kezükben arra, hogy a polgármesterek jóváhagyása nélkül is képesek legyenek megvalósítani a beruházást.

A Déli Városkapu ügye közös érdek

A 168 óra hetilapnak nyilatkozó Tóth Zoltán jogász, választási szakértő szerint

a népszavazás ellehetetlenítése, kiemelt beruházássá minősítés, kisajátítás és egy a helyzetre szabott törvény megalkotása is szóba jöhet. Ennek ismeretében a kormány mégis békés megegyezésre számít, és bízik a megállapodásban.

Gulyás Gergely indoklásában nyomatékosította: a Diákvárosban legalább annyi, vagy az ígértnél is több hely fog rendelkezésre állni a hallgatóknak. A kollégiumi férőhelyek nemcsak a Fudan egyetem hallgatóinak, hanem bármely, Budapesten tanuló egyetemi hallgatónak igényelhetők lesznek. A cél az, hogy egységes megoldás szolgálja a hatékony és gyors kivitelezést, ezért a Fudan Egyetem és a Diákváros ügye egy kézbe kerül, e héttől az Innovációs és Technológiai Minisztérium alá tartoznak.

– A Déli Városkapu beruházás ügye közös érdek, eddig olyan politikai célkitűzés volt, amit eddig senki sem vitatott. Ezt szolgálja az is, hogy abban a magyar helyreállítási tervben szerepel, amit az Európai Uniónak kell bemutatni, és amelyre az unió támogatást, részben hitelt hajlandó adni – mondta el a tárcavezető, majd hozzátette: a Fudan Egyetem eddig senkit sem zavart, és senki sem volt ellene, ugyanis 2018 óta a Budapesti Corvinus Egyetem a Fudan Egyetemmel közös kurzust tart.

– A Fudan a világ egyik legjobb egyeteme. Bármelyik egyetemet, amelyet a világ legjobb ötven egyeteme közt tartanak számom, örömmel várjuk Magyarországon – szögezte le a miniszter, aki kitért Soros György oktatási intézményére is.

– Más kérdés, hogy vannak olyanok – úgy tűnik, a főváros vetetése is ebbe a körbe tartozik –, akik Soros György egyetemén kívül semmilyen külföldi egyetemet sem hajlandók támogatni, de Soros György egyetemével (CEU) sem az volt a baj, hogy ki a tulajdonos, hanem az, hogy úgy adott diplomát, hogy Amerikában semmilyen oktatási tevékenységet nem folytatott. Egy diplomagyárról beszélhetünk – reagált Gulyás a baloldali városvezetés folyamatos CEU-val való példálózására. A miniszter hozzátette: akár amerikai, akár angol, akár kínai egyetem kíván Magyarországon felsőoktatási tevékenységet végezni, ha a világ élvonalába tartozik, akkor a magyar kormány az oktatás megkezdését, a diplomák kiadását minden esetben örömmel fogja támogatni.

Palkovics tárgyalni akar a baloldali polgármesterekkel

Palkovics László tárgyalni készül a Fudanról és a Diákvárosról, illetve a Déli városkapu beruházásról Karácsony Gergely főpolgármesterrel és Baranyi Krisztinával.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője szerint a mérnöki vagy orvosi szaktudásnak, amelyet a budapesti campuson sajátíthatnak el majd a magyar és az európai hallgatók, nincs világnézete.

Azt meg a leghangosabban kommunistázók sem vitathatják el Kínától, hogy tudományban, kutatás-fejlesztésben, technológiában elképesztő fejlődést produkálva vezető szerepre tör a világban. Palkovics László az ATV műsorában úgy fogalmazott: gazdasági képzése a Fudannak ma is van Budapesten, az első MA-képzés most ér véget.

– A konfliktusokban én mindig mindenkivel egyeztettem, a fél világot keresztülutaztam. Ezt a szokásomat, hogy megpróbálok másokkal tárgyalások útján megállapodni, nem szeretném föladni. Erre amiatt is szükség van, mert a jobbító szándékainkat sokszor előítéletes módon félreértik, vagy a változásokban ellenérdekeltek félremagyarázzák. A városvezetők tiltakozása mögött ezúttal inkább az információhiányt sejtem, ebben a mi mulasztásunk is benne lehet, de ez nem olyan hiba, amit fehér asztal mellett ne lehetne kijavítani – mondta Palkovics. Arra, hogy mit ajánl Karácsony Gergelynek, illetve Baranyi Krisztinának, a miniszter azzal válaszolta: azt, hogy létrehoznak egy olyan beruházást, ami mind Budapest fővárosnak, mind Ferencvárosnak „egy ékszerdoboza lesz”.

Bízva a megállapodásban

A miniszter elárulta: az az ajánlat, hogy Budapestnek semmiféle rizikót nem kell vállalnia, mégis egy olyan fejlesztési projekt haszonélvezője lesz, „ami, ahogy pestiesen mondják, nem semmi”. Ez egy nagyon komoly lehetőség a fővárosnak és a kerületeknek is. Mint mondta, a másik alternatíva, hogy az érintett terület, ahol a fővárosnak meg az önkormányzatnak egy kis része van, ott marad üresen, szeméttelepként, lepukkant épületek gyűjteményeként.

– Azt gondolom, hogy meg fogunk tudni állapodni – jelentette ki Palkovics László. A miniszter hozzátette: Budapest egyik szégyenfoltja és az egyik legrondább része a Duna-parton az a rozsdaövezet, ahová a Déli Városkapu beruházást tervezik.

– Ha az önkormányzat megakasztja a városrész fejlesztését, azzal nemcsak a nagyjából 10-12 ezer magyar hallgatónak a kollégiumi elhelyezést biztosító épületek felhúzását, hanem a környék vonzóbbá, élhetőbbé tételét is hátráltatja. Ezt polgármester asszonynak kell megbeszélnie a választóival, én a magyar embereket azért pragmatikusabbnak tartom – mondta Palkovics László, hozzátéve: a népszavazás a városvezetők ötlete, ügye, elindítása rajtuk és a megfelelő számú támogató összegyűjtésén múlik. De ha megállapodnak, mielőtt bármit kezdeményeznek, egy értelmezhető ajánlatot tesznek, amit ők elfogadnak, akkor nem lesz szükség népszavazásra.

Palkovics László arra, hogy Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere hétfőn az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta, hogy az önkormányzat a négymilliárdos ingatlantulajdonát nem fogja eladni az államnak, úgy reagált: kormánybiztosként négy elemért felel, ezek a Diákváros, a Fudan Egyetem campusa, a közösségi tér, és a Soroksári út felé eső intézményi övezet, ide várják azokat a cégeket, amik kutatóintézetet akarnak működtetni. Véleménye szerint az teljesen biztos, hogy ezekben összesen nincs a ferencvárosi önkormányzatnak négymilliárd forint értékű része.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.