Láthatóvá vált a védőoltások eredményessége

Az elmúlt hét folyamán 21 százalékkal csökkent az újonnan regisztrált fertőzöttek száma – hangsúlyozta Müller Cecília, hozzátéve: ez már az oltások beadásának is köszönhető. 4,2 millióan regisztráltak eddig az oltásra, 69 százalékuk megkapta már a vakcinát. Hamarosan nyithatnak a vendéglátóhelyek teraszai.

Forrás: M12021. 04. 20. 14:57
Komrom, 2021. prilis 2. Gordn Ildik hziorvos beolt egy nt a Sinopharm koronavrus elleni vakcina msodik adagjval komromi rendeljben 2021. prilis 2-n. MTI/Krizsn Csaba Fotó: Krizsán Csaba Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A heti adatokat az előző hét számaival összevetve kedvező tendencia figyelhető meg: 21 százalékkal csökkent az újonnan regisztrált fertőzöttek száma – közölte Müller Cecília az operatív törzs keddi tájékoztatóján. Az országos tiszti főorvos ismertette: immár a 4 millió 326 ezer főt is meghaladta az oltásra regisztráltak száma.

A regisztráltak 69 százaléka, azaz 3 317 052 személy már a védőoltások első dózisát, 1 400 703 fő pedig már a második oltást is megkapta.

Emlékeztetett, hogy a védőoltások beadása terén hazánk továbbra is az élvonalban van: a teljes lakosság 33, 4 százaléka már be van oltva, az uniós átlag pedig ezzel szemben mindössze 18,5 százalék. Hangsúlyozta, hogy Magyarországon a 65 év felettitek több mint 90 százaléka kapott oltást, a regisztrált 18–59 éves korosztálynak pedig már az 53 százaléka részesült a vakcinában.

Egyértelműen kijelenthető tehát, hogy

a csökkenő járványügyi adatokhoz a védőoltások érvényesülő hatása vezet. Láthatóvá vált a védőoltások eredményessége, sőt úgy tűnik, hogy az oltásokkal szemben sikerül eloszlatni azokat a téves információkat és félelmeket is, amelyek korábban tapasztalhatók voltak – részletezte Müller Cecília.

A szakember tájékoztatása szerint folyamatos a vakcinák beszállítása az országba: hétfőn 68 400 adag Moderna-vakcina érkezett Magyarországra, amelyet egyrészt a második körös oltásokhoz fognak felhasználni, valamint a háziorvosok részére fognak eljuttatni, továbbá a mai napon érkezik AstraZeneca is, 72 ezer adag, amit szintén a második körös oltások lebonyolításához használnak fel. Emellett

a keddi napon 248 040 adag Pfizer-vakcina is érkezik az országba, éjszaka pedig második dózisú Szputnyik oltóanyagot is várnak.

Müller Cecília hangsúlyozta: ezekkel a beszállításokkal további lendületet nyerhet a védőoltások beadása, továbbá reményét fejezte ki, hogy rövid időn belül minden regisztráltat be tudnak oltani.

Az országos tiszti főorvos arra is kitért, hogy a szennyvizeink a 15. héten egy nagyon lassú és enyhe csökkenést mutatnak, de a mért vírusörökítőanyag-koncentráció továbbra is magas. A szakember rámutatott:

ez azt jelenti, hogy akár tünetekkel, akár tünetmentesen, de magas számban vannak fertőzöttek közöttünk.

Arra a kérdésre, hogy lehet-e covidosként oltást kapni, Müller Cecília azt válaszolta: ha egy beteg koronavírusban vagy egyéb akut megbetegedésben szenved, nem kaphat oltást, viszont egy-egy konkrét beteg esetében az oltóorvosnak kell erről döntést hoznia. Általános tapasztalat – jegyezte meg –, ha egy betegnél a betegség lefolyása enyhén zajlik, akkor a szervezetében kevés ellenanyag képződik, tehát a gyógyulását követően jellemzően olthatóvá válik. Ugyanakkor ha a betegség súlyosan zajlik, netán a beteg kórházi ellátásra kényszerült, akkor a szervezet egy erőteljesebb immunreakciót fejtett ki, ezért az oltás beadatásáig érdemes várnia még három hónapot, hiszen ez idő alatt a beteg még védettnek minősül,

de a három hónap elteltével mindenképpen tanácsos élni az oltakozás lehetőségével

– magyarázta a szakember.

– Közeledik az időpont, amikor a beoltottak száma eléri a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának második fokozatához szükséges 3,5 millió főt

– erről már Kiss Róbert rendőr alezredes beszélt. Az operatív törzs ügyeleti központjának vezető helyettese a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldása kapcsán ismertette: a teraszok és a kerthelyiségek reggel 5 és 21:30 között tarthatnak nyitva, 22 órára pedig minden vendégnek haza kell érnie, mivel a kijárási tilalom nem szűnik meg. A teraszokon és a kerthelyiségekben tartózkodó vendégeknek nem, ugyanakkor a vendéglátóüzletek belső területén már kötelező maszkot viselni, ahol csak a megrendelt étel és ital elviteléhez szükséges időre, valamint a mellékhelyiségek használatáig szabad tartózkodni. Kiss Róbert felhívta a figyelmet arra is, hogy a szabályok be nem tartása esetén a vendéglátóüzlettel szemben százezer forinttól egymillió forintig terjedő bírság szabható ki, de akár ideiglenes bezárás is elrendelhető, továbbá

a védelmi intézkedéseket megszegő vendégekkel szemben is ötezer forinttól ötszázezer forintig terjedő pénzbüntetés szabható ki.

A rendőr alezredes végül hangsúlyozta: továbbra is hatályban marad a maszkviselési kötelezettség minden közterületen, továbbá a rendezvényekre, a szálláshelyekre, a szabadidős létesítményekre és a felsőoktatási intézményekre vonatkozó védelmi intézkedések is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.