Bölcsességével középen állt – Gergely Andrásra emlékezünk

Anka László történész nekrológja

Magyar Nemzet
2021. 05. 04. 20:33
Gergely András
Gergely András a rendszerváltás utáni Magyarországért is sokat tett Forrás: veritasintezet.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legtöbben az öltönyös-nyakkendős, frissen borotválkozott és gondosan fésült professzorral találkoztunk, de közismert, hogy az 1980-as években szakállt viselt, mint mindazok, akik akkoriban kritikus szemmel tekintettek a kádári diktatúrára. „Ellenálló voltam” – mondta a rá jellemző halvány mosollyal és szerénységgel, jelezve, hogy ezt maga sem gondolja komolyan, csak mert részt vett egykor a Mozgó Világ szerkesztésében, majd ismerősei által Lakitelekre sodorta a változtatási vágy szele.

Gergely András a rendszerváltás utáni Magyarországért is sokat tett
Fotó: Veritasintézet.hu

Tömören és finoman anekdotázott a rendszerváltás körüli élményeiről, Antall Józsefről, ’90 utáni külügyminisztériumi kitérőjéről, dél-afrikai, hollandiai nagyköveti szerepvállalásairól. Utóbbiak elég stresszes pozíciók voltak számára, de minőség szempontjából felette álltak a belpolitikai stallumokkal járó küzdelmeknek és indulatoknak. Nem volt harcias alkat, de szilárd politikai, történészi és református hitéleti meggyőződéssel rendelkezett. Németh László írásain keresztül szemlélte a világot.

Szemináriumain megfigyelhettük, hogyan szeretett elemezni, mindent minden oldalról körüljárni, logikusan felépíteni, összegezni és a következtetéseket levonni, a szélsőséges utakat kizárni. Nem az események kronologikus történetére helyezte a hangsúlyt, hanem az összefüggésekre, a történelmi szereplők motivációira, a különböző nézőpontok ütköztetésére (ugyanilyen tanárurasan szerepelt politikai beszélgetős tévéműsorokban is). Mindig azzal kezdte, hogy körüljárta az adott kontextust, azután kérdésfeltevéssel vezette az órákat, irányította, nem hagyta szétfolyni, céltudatosan elérte az adott téma kimerítését. Ha valamilyen – akár maga által feltett – kérdésre nem tudta a választ, feljegyezte, utána járt és a következő héten ennek megválaszolásával kezdte az órát. A szigorlati vizsgákon szigorú volt, egy alkalommal, amikor elment előttünk a folyosón a vizsgaterem felé, valaki halkan megjegyezte: „élet és halál ura.” Akiket a szárnyai alá vett és éveken át terelgetett a pályán, nem ezt tapasztaltuk. Nyugalmat, derűt, optimizmust sugárzott.

A 19. századi történelmünk legkiválóbb kutatói sorában a helye, csak csendes úriember mivolta miatt nem forgott neve a legismertebb historikusok között. Széchenyit kutatta, de a vitában Kossuth pártjára helyezkedett. Bölcsességével középen állt, munkásságát minden irányból elismerték. Hetvenedik születésnapjához közeledett, amikor megkérdezték tőle, van-e olyan téma, melyet meg szeretne írni. A dualizmus kori magyar liberalizmus eszmetörténetének megírását dédelgette gondolataiban. Súlyosbodó betegségei azonban már megakadályozták, hogy elképzelését papírra vesse.

A legnehezebb keresztet kellett a vállain hordani, miután elvesztette fiát. Mindannyian éreztük, mennyire megtörte derűs aktivizmusát e tragédia. Visszajárt ifjúságának helyszínére, Szegedre – mesélte, de az utóbbi években már csak a temetőbe látogatott el egy kannával, hogy az ott pihenő szeretteivel elbeszélgessen, nyughelyükön a virágokat megöntözze. Most már újra együtt vannak. Itt maradtak szerettei, barátai, munkatársai és tanítványai szívükben az emlékezés gondolataival.

Anka László történész, Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár

Tudós és diplomata

Az 1946-ban született Gergely András a Magyar Tudományos Akadémia doktora, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem tanára, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár kutatócsoport-vezetője, számtalan tanulmány és kiváló kötet szerzője volt. A rendszerváltástól kezdve aktívan részt vett a magyar politikai életben: tagja volt a Magyar Demokrata Fórumnak és részt vett a párt programjának kidolgozásában. Dolgozott a Külügyminisztériumban, 1991 és 1992 között a minisztérium főtitkára volt. Később Dél-Afrikában és Hollandiában is magyar nagykövetként képviselte hazánkat.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.