Általános tájékoztató
„Általánosságban elmondható, hogy a fogvatartottak egymás sérelmére elkövetett bűncselekményeinek megelőzése és felderítése érdekében kollégáink – reintegrációs tisztek, körletfelügyelők – folyamatosan ellenőrzéseket tartanak valamennyi hazai börtönben. Emellett a fogvatartottak napi szinten kérhetik meghallgatásukat a reintegrációs tisztjeiktől, amikor lehetőségük van a problémáikat, a velük történteket tudatni a felügyelettel.
Amennyiben kollégáink tudomására jut a bántalmazás, haladéktalanul intézkednek a bántalmazó fogvatartott elkülönítésére és ezzel egyidejűleg ellene fegyelmi eljárás megindítására, illetve a sértett fél sérülésétől függően a büntetőfeljelentés megtételére. A büntetés-végrehajtási intézet gondoskodik a bántalmazott fogvatartott megfelelő egészségügyi kezeléséről, illetve igény esetén kérheti börtönpszichológus segítségét is.
Inkább a verbális agresszió jellemző a rabok között, azonban évente átlagosan 60-70 olyan eset van, amikor komolyabb sérülést okoznak egymásnak az elítéltek. Ez a szám a közel 18 ezres fogvatartotti létszámhoz viszonyítva csekélynek számít.
Kollégáink következetes fellépésének köszönhetően folyamatosan csökkent az elmúlt években a fogvatartottak egymás sérelmére elkövetett erőszakos cselekményeinek száma a börtönökben. 2020-ban 69 alkalommal követtek el fogvatartottak egymás sérelmére súlyos testi sértést.” (Kommunikációs Főosztály, Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága)