Hét év elmúltával azért újultak ki az alap körüli viták, mivel a norvég fél ragaszkodik a milliárdjait eddig is elosztó Ökotárs Alapítványhoz, amiről a drót.info kiderítette, hogy Temesvári Szilvia, Terézváros alpolgármestere a 2000-es években a szervezet programvezetője volt. Mindez azért lényeges információ, mert Karácsony Gergely bizalmasáról van szó, aki Budapest jelenlegi főpolgármesteréhez hasonlóan több pártot is megjárt már politikai munkássága során.
Temesvári 2010-ben még az LMP jelöltjeként indult az önkormányzati választáson, később pedig felbukkant a Párbeszéd pártalapítványánál kurátorként, majd 2014-2019 között zuglói polgármesterként működő Karácsony bizalmi embere lett.
Az említett időszakban Temesvári feltűnt a Budapest Greenways nevet viselő, a norvég alapból részesedő szervezetnél is, épp akkoriban, amikor Karácsony 2014 végéhez közeledve zuglói városvezetőként, polgármesteri titkárságvezetővé nevezte ki Temesvárit. A protál kutatása szerint éppen ekkor adta el Karácsony Gergely a családi bt.-jét Temesvári Szilviának, de a kültag Kiss Virág, Karácsony felesége maradt.
– Temesvári tehát egy olyan egyesületnek volt az igazgatója, amely milliós tételben kapott norvég támogatást, már az alap függetlensége kapcsán kirobbant 2014 nyári-őszi viták után
– hangsúlyozzák.
Mint azt lapunk korábban megírta, a Norvég Alap forrásainak elosztása ügyében a hét pályázóból Magyarország a Soros György által támogatott Ökotárson kívül bárkit hajlandó volt elfogadni, Norvégia viszont ragaszkodott a Soros-szervezethez és olyan nemzetközileg is elismert pályázókat zárt ki, mint például a Magyar Vöröskereszt.
„Magyarország nem fogadja el a norvég diktátumot, a két ország közötti megállapodás szerint konszenzussal kell kijelölni a Norvég Alap forrásait elosztó szervezetet”
– közölte a Miniszterelnökség. Továbbá az ügyben kiadott közleményükben hangsúlyozták:
Magyarország rögzíti, hogy Norvégia a magyar piaci hozzáférésért 77 milliárd forinttal tartozik Magyarországnak.
A magyar kormány átfogó vizsgálatot rendelt el a hazánknak járó források kapcsán, amiről határozat jelent meg a Magyar Közlönyben. Eszerint a Norvég Királyság – bár élvezi az Európai Unió közös piacának előnyeit – megszegi az Európai Gazdasági Térségről (EGT) szóló megállapodásban vállalt kötelezettségeit, és rosszhiszemű eljárása miatt nem történt meg a 2014–2021-es támogatási időszakban a Magyarországnak járó támogatás kifizetése.