Magyar érdek is, hogy Koszovó ne jusson Afganisztán sorsára

Történelmi jelentőségű, hogy magyar tábornok, Kajári Ferenc vezérőrnagy tölti be péntek óta a NATO leghosszabb ideje tartó, legnagyobb missziója, a Koszovó stabilitását biztosító KFOR parancsnoki beosztását. A Pristinában tartott ünnepélyes zászló átadáson-átvételen jelen volt Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Szendi-Ruszin Romolusz, a Magyar Honvédség parancsnoka is. 

2021. 10. 16. 11:14
Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Afganisztán tanulságos példa. Nem a politikusnak kell eldönteni a kivonulást, hanem hallgatni kell a műveleti parancsnokra – jelentette ki Benkő Tibor honvédelmi miniszter a Magyar Nemzet kérdésére a magyar parancsnokság alatt folytatódó KFOR misszió jövője kapcsán pénteken, Prisitinában, a NATO és a társult államok közös bázisán. Elhangzott: a leghosszabb, immár 22 éve tartó misszió lezárását nem a naptár határozza meg, a kulcs, hogy a két fél, Belgrád és Pristina párbeszéd útján megegyezzen. A tárcavezető hangsúlyozta: Magyarország nem csak beszél róla, tesz is a Nyugat-Balkán békéjéért és biztonságáért, aminek része az is, hogy a NATO legrégebbi és legnagyobb missziója, a KFOR vezetését Kajári Ferenc vezérőrnagy vette át.     

Fotó: Kurucz Árpád

Benkő Tibor kitért arra is, hogy a magyar parancsnok nem lesz könnyű helyzetben, miután az elmúlt hetekben is látni lehetett milyen incidensek történtek Koszovóban, valamint Szerbia és Koszovó határán. – Sérülékeny és törékeny a Nyugat-Balkán biztonsága – állapította meg.

Hármas cél

A koszovói látogatás kapcsán a miniszter elmondta: a KFOR-ban kiemelt szerepet játszó Olaszország védelmi miniszterével a kétoldalú együttműködés erősítése érdekében tanácskoztak a jelenlegi helyzetről, napjaink kihívásairól. Kitértek továbbá a NATO által megjelölt déli fenyegetettségre, amely a Nyugat-Balkán, benne Koszovó stabilitásával is összefügg.

Egyeztettek továbbá a két ország közötti katonai együttműködésről és megállapodtak abban, hogy még az ősszel megkezdik az ezzel kapcsolatos terv kidolgozását.

Fotó: Kurucz Árpád

Benkő Tibor elmondta: koszovói útján vakcinaszállítmányt adott át a pristinai bázison, amelyet Magyarország adományozott az Afganisztánból kimenekített, ideiglenesen Koszovóban elhelyezett afgánok megsegítésére.  Az ötszáz dózist tartalmazó szállítmány olyan fertőző betegségek ellen nyújt védelmet, mint a rubeola, a mumpsz, a kanyaró.

Horizonton túli tartalék

Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka a tegnapi sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta: a szövetség részéről óriási elismerés, hogy a magyar katonát, a magyar tábornokot alkalmasnak tartja arra, hogy 28 ország katonáit vezesse. – Ezzel Magyarország belépett az exkluzív csoportba – fogalmazott. A Magyar Honvédség parancsnoka kiemelte: minden lehetséges támogatást megad a magyar KFOR-parancsnoknak és kontingensének. Elmondta: Magyarország a kezdetektől részt vesz a koszovói misszióban. A Magyar Honvédség eddig is több képességgel is vett részt a műveletben. Mostantól több száz magyar katonával, egy úgynevezett horizonton túli tartalékzászlóaljjal is kiegészül a misszió. Kérdésre válaszolva azt mondta: ez a Magyarországon készenlétben lévő egység néhány nap alatt bevethető, eszközeik már a helyszínen, Koszovóban várják őket, azok szállításával nem vesztenek időt.

Az altábornagy azt is elmondta: a KFOR parancsnokának személyéről nem egy „elefántcsonttoronyban” dönt egy ember. Magyarország jelezte korábban a NATO-nak, hogy elvállalná egy évre a KFOR parancsnoki feladatainak biztosítását. Ezután több ország hozzájárulására volt szükség. – Ez katonadiplomácia is, nem megy értékek, képességek nélkül – fogalmazott a parancsnok.

Bármikor eszkalálódhat a helyzet

Kajári Ferenc hatalmas megtiszteltetésnek nevezte, hogy – első magyarként – betöltheti a KFOR parancsnoki posztját. Ezalatt összesen 28 ország (húsz NATO-tag és nyolc partnerország) mintegy 3500 katonájának lesz a parancsnoka. Elmondta, hogy a parancsnoksághoz több fontos beosztás is kapcsolódik, így többek között a KFOR politikai tanácsadói és a jogi tanácsadói beosztását is magyar szakemberek tölthetik be, továbbá a KFOR vezénylőzászlósaként magyar katona lesz a KFOR altiszti állományának vezetője is.

Fotó: Kurucz Árpád

– A KFOR feladata, az erről szóló ENSZ BT-határozat nyomán, hogy biztosítsa Koszovó területén a békés, biztonságos környezetet, valamint biztosítsa a mozgás szabadságát a koszovói polgároknak. A KFOR parancsokának egyebek mellett az is feladata, hogy segítsen a Belgrád–Pristina-párbeszédben politikai megegyezésre jutniuk a feleknek – tette hozzá Kajári Ferenc.

A vezérőrnagy azt mondta: a NATO értékelése szerint Koszovó területén stabil a biztonsági helyzet. Ugyanakkor kiemelte: bármikor eszkalálódhat a helyzet, az elmúlt napokban is tapasztalhatták a megnövekedett etnikai feszültséget.

Plusz pénz a katonáknak, honvédelmi alkalmazottaknak  

A magyar tartalékzászlóaljnak a bázisán, a Novo Selo-i táborban tartott állománygyűlésen köszönte meg pénteken a KFOR magyar katonáinak helytállását Benkő Tibor. A miniszter hangsúlyozta a honvédelmi és haderőfejlesztési program folytatását, melynek kiemelt része az életpálya, a katonákról való gondoskodás. Ennek kapcsán a miniszter bejelentette az állomány előtt, hogy még novemberben bruttó nyolcvanezer forintot, plusz Szép-kártyán nettó ötvenezer forintot kap minden magyar katona. A tisztjelöltek ötvenezer forintos juttatást kapnak, míg a honvédelmi alkalmazottak bruttó százezer forintot és Szép-kártyán ötvenezer forintot kapnak. A katonák ezen felül még az év végén vagy a jövő év elején kapnak hathavi juttatást, fegyverpénzt. Annak kidolgozása még folyamatban van, hogy ezt ki és milyen formában kaphatja meg.

Borítókép: Kurucz Árpád

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.