Az állatkísérletek és a laborállat-tudomány az egész állatvédelem legkritikusabb területe, amelyet régen – részben joggal – sok bírálat ért, de ahol mostanra rengeteg pozitív változás történt
– bocsátotta előre Fodor Kinga egyetemi docens, az Állatorvos-tudományi Egyetem Laborállat-tudományi és Állatvédelmi Tanszékének vezetője. Mielőtt az állatokkal folytatott vizsgálatokra és a kísérleti egyedek tartására rátérnénk, tisztázni kell, mit jelent pontosan az állatvédelem. A tudományos alap az, hogy azon állatoknak, amelyek kénytelenek az ember felügyelete mellett élni, biztosítani kell a megfelelő szabadságjogokat. Egy ember által tartott állatot nem lehet kitenni többek között fájdalomnak, betegségnek, sérüléseknek, illetve félelemnek és káros stresszhatásoknak.
A gond az, hogy amíg a mezőgazdasági haszonállatoknál és a kedvtelésből tartottaknál meg lehet ezt oldani, addig a kísérletekben részt vevő egyedeknél nem. Sőt sok esetben éppen ilyen negatív hatásoknak teszik ki a laborokban az állatokat.
Azért, hogy ezek előfordulását a legritkábbra csökkentsék, a modern jogrendszerű országokban, így az Európai Unió államaiban is, az állatokkal folytatott kísérletezés a lehető legszigorúbban szabályozott terület. – Hatalmas tévhit, hogy az állatkísérletek csak arról szólnak, hogy az abban részt vevőket kínozzák. Ma már állatkísérletet végezni ha nem is lehetetlen, de rettenetesen nehéz, a tevékenység roppant szigorú jogszabályokhoz kötött – hangsúlyozta Fodor Kinga.
Szigorúan szabályozott terület
Fontos alapelv, hogy állatot kísérletre csak akkor lehet használni, ha erre a célra tenyésztették őket. Ezek az egerek, nyulak, patkányok, hörcsögök vagy tengerimalacok éppen ezért rendkívül drágák. Miközben egy állatkereskedésben száz-kétszáz forintért meg lehet vásárolni egy egeret, addig egy kísérleti példány ára 1500 forintról indul. Egy speciális, például egy „génkiütött” egér azonban akár félmillió forintba is kerülhet. Emellett a jogszabály nagyon szigorú tartási feltételeket ír elő a kísérleti állatokra, és nemcsak állatvédelmi szempontok miatt. Ha ugyanis egy állat a nem megfelelő tartási feltételek miatt megbetegszik, akkor a nagyon drága kísérlet biztos, hogy eredmény nélkül zárul.