Több mint ezer körözött embert találtak meg tavaly a BRFK fejvadászai

A BRFK célkörözési osztály nyomozói Budapest határain túl is dolgoznak. Hoztak már haza az Egyesült Királyságból, Németországból, Ukrajnából és a Dominikai Köztársaságból is körözött bűnözőt.

2022. 01. 05. 14:32
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt évben 1028 körözött embert fogott el, illetve eltűnés miatt keresettet talált meg a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) – közölte ma sajtótájékoztatón a bűnügyi főosztály célkörözési osztályvezetője, Fazekas László őrnagy. (A célkörözési nyomozókat a szakszlengben csak fejvadászokként említik – a szerző.)

A BRFK Célkörözési Osztálya 2004. február 1-jén alakult meg, hogy egyrészt koordinálja és támogassa a kerületi rendőrkapitányságok körözési munkáját, másrészt önálló felderítőmunkát végezzen. Valamennyi kerületben van önálló körözési előadó, akikkel együttműködve – általában kéthetes felderítő munka után – közös akciókat tartanak, jellemzően egyszerre három kerületben. Az egynapos akciók során 40-50 embert is elfognak. Nyomozásaik során nyílt és engedélyhez kötött, titkos adatgyűjtést is folytatnak.

A keresett emberek jelentős többségét valamilyen bűncselekmény miatt körözték, 2020-ban mintegy 830 körözött embert fogtak el, a többieket eltűnés miatt keresték.

Farkas László ismertetése szerint a körözési munka túlmutat Budapest határain, sokszor országhatárokon is, hoztak már haza keresett embert például az Egyesült Királyságból, Németországból, Ukrajnából és a Dominikai Köztársaságból is. Együttműködnek a megyei kapitányságokkal, a Készenléti Rendőrséggel és – a feltehetően erőszakos, fegyveres bűnözők esetében – a Terrorelhárítási Központtal is.

Az osztályvezető kiemelte, munkájuk a bűnözők elfogása mellett a felnőttkorú eltűntek megtalálására irányul, de számos esetben nyújtottak már segítséget eltűnt gyerekek ügyében is.

A legtöbb körözött általában a rá kiszabott jogerős büntetés vagy büntetőeljárás miatt bujkál, de olyanok is nagy számban vannak, akik a rájuk kiszabott pénzbüntetést nem akarják befizetni. Hozzátette: utóbbiak esetében tendencia, hogy amikor a rendőrség megkeresi őket, „hirtelen” befizetik a bírságukat, rendezik a tartozásukat.

A sajtótájékoztatón videófelvételeket is bemutattak konkrét elfogásokról, köztük egy vagyon elleni bűncselekmények miatt keresett férfiról, akit Heves megyében fogtak el. Az ő elfogását azért nevezte érdekesnek az őrnagy, mert a testes férfi az ágyneműtartóban próbált elbújni a rendőrök elől, ám nagy hasa miatt nem tudta magára zárni az ágyat. Olyan eset is volt, hogy egy menekülő körözött a kerítésen akadt fenn.

Az osztályvezető elmondta: 

tavaly az öt legkeresettebb elfogott bűnöző között szerepelt a 36 éves K. Gyula, akit emberölésért; a 25 éves lengyel állampolgárságú Damian M., akit hazájában fegyveres rablásért; a 33 éves J. Mihály, akit életellenes bűncselekmény miatt; a 48 éves M. László, akit szexuális erőszak miatt, valamint a 32 éves P. Ádám, akit mintegy százrendbeli vagyon elleni bűncselekmény miatt kerestek.

 A rendőrség honlapján – mai adat szerint – 12 809 elfogatóparancs szerepel, eltűnés miatt 2182 embert keresnek.

Borítókép: A Heves megyei testes férfit az ágyneműtartóból húzták elő a BRFK fejvadászai (Fotó: BRFK)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.