– Bármennyire is az ukránokkal dobog a szívünk, az nem segítség, ha közben tönkretesszük magunkat – hangsúlyozta Orbán Viktor a közösségi oldalán közzétett videójában. A kormányfő szerint ezért az ukránoknak és a magyar baloldalnak azt a kérését, hogy zárjuk el az Oroszországból érkező gázvezetékeket, nem tudják teljesíteni, ugyanis ennek következtében Magyarország menne tönkre. – A háború rombol, a béke épít. Belesodródunk vagy nem. Ez lett a legnagyobb tétje a választásoknak – húzta alá a miniszterelnök.
De mire gondol a kormányfő, amikor arról beszél, hogy tönkretesszük magunkat azzal, ha elzárjuk az Oroszországból érkező gáz- és olajcsapokat? Egy egyszerűen megérthető piaci dominóhatást ért ezalatt: az energiahordozók piaci hiányából az energiaszolgáltatások árának drasztikus emelkedése fakad, ezek pedig végül az ipar leállásához, munkahelyek megszűnéséhez, gazdasági hanyatláshoz, élelmiszer-ellátási gondokhoz és nem utolsósorban akár fűtetlen otthonokhoz vezetnek.
Márpedig a baloldal, valamint egyes európai és az ukrán döntéshozók azt követelik hazánktól, hogy szüntesse be az orosz energiatermékekkel való kereskedést. Szerintük az embargó nyomán, Moszkva ezen bevételi forrását elzárva, gátolható lenne az Oroszország által indított háború finanszírozása. Csakhogy egy ilyen lépés nagyon hamar visszaütne a szankciókat kiszabó államokra. Ha most elzárnák az orosz gázcsapokat, a készletek még elegendők lennének a fűtési szezon végéig, de a következő télre már lehetetlen volna felkészülni.
A Magyarország-ellenes követeléseknek való megfeleléssel végső soron saját magunkat véreztetnénk ki. Már a háború kitörése előtt, az előző fél évben megmutatkozott, hogy hová vezet a földgáz kínálati hiánya. Az akkor kialakult szűkös kínálat miatt folyamatosan emelkedett a gáz szabadpiaci ára, ami megdrágította a műtrágyagyártást is, sőt egyes üzemeket le is kellett állítani. Ennek árfelhajtó hatása csakhamar jelentkezett az európai, így a hazai élelmiszer-ellátási láncokban is.