Politikai pártokon felüli összefogással segítenek a menekülteken Budapesten

Tartós élelmiszerre, tisztálkodó szerekre, pelenkákra van a legnagyobb szükség a háborús menekültek számára. Budapest szerte a pártirodákban leadhatók az adományok, de sok helyen bankszámlára utalt összeggel vagy egy telefonszám felhívásával is segíthetik az Ukrajnából a háború elől menekülő családokat. A fővárosi önkormányzatok sorra ajánlják fel üdülőiket, üres krízislakásaikat az otthonaikat maguk mögött hagyó rászorulóknak. A legkisebb jövevény csak két hetes, de további kisgyermekek is várnak menedékre.

2022. 03. 01. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leggyorsabb segítség egy telefonhívással tehető meg a 1357-es adományvonalon a Híd Kárpátaljáért összefogás keretében. Néhány nap alatt több tízmillió forint gyűlt össze a hívásonként ötszáz forintnyi összegből, ebből a segélyszervezetek a legszükségesebb alapfelszereléseket juttatják el a családokhoz. A menekült családok megsegítésére összefogtak a budapesti politikusok, a fővárosi pártirodákban leadhatók tartós élelmiszerek, tisztálkodó szerek és pelenkák, de sok helyen számlaszámra is küldhetnek pénzbeli adományokat, az összegyűlt összeget karitatív szervezetekhez juttatják el.

Pap Sándor Kőbánya-Kispest országgyűlési képviselőjelöltje képviselői keretéből egy millió forintot ajánlott fel a háború menekültjeinek a megsegítésére.

„Óriási öröm, hogy a kezdeményezés termékeny talajra hullott: a kőbányai önkormányzat képviselői összesen 12 millió forintot ajánlottak fel a kezdeményezésem nyomán. Mivel nem tudott minden képviselő jelen lenni, bízom benne, hogy ez a szám még nőni fog! A képviselő-testület elfogadta a tegnap közzé tett segítő intézkedésekről szóló előterjesztést. Az érdekünk a béke, a feladatunk a segítség – közölte a kormánypárti politikus.

Fürjes Balázs, Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár, Hegyvidék országgyűlési képviselőjelöltje pártokon felüli összefogást kezdeményezett a budai segítségnyújtás keretében.

„Azért, hogy a leghasznosabban, valóban a rászorulók szükségleteinek megfelelőlen tudjunk segíteni, kezdeményeztem, hogy üljünk egy asztalhoz. Pokorni Zoltán XII. kerületi és Őrsi Gergely II. kerületi polgármesterekkel, Fonti Krisztinával, a Hegyvidék alpolgármesterével, a két kerület egyházi közösségeivel, a Közép-Budai Tankerület vezetőjével, a Budán aktív segítő szervezetekkel, a Katasztrófavédelem és a Kormányhivatal vezetőivel – írta közösségi oldalán Fürjes Balázs.

A találkozón a polgármesterek pontosan elmondták, hogy melyik önkormányzati üdülőben, táborban tudnak elszállásolni menekülteket. Elkezdtük feltérképezni, hogy ehhez milyen segítséget -festés, karbantartás, szerelés, élelmiszer, ágyneműk, ruha- tudnak adni a budai polgárok, közösségek és vállalkozások.

„Számba vettük, hogy kollégiumokban és magánszállásokon -pl. a Budapest Körszálló-, felajánlások alapján, mennyi szállás áll rendelkezésre. Bejelentettük, hogy a Kútvölgyi Szakrendelőben minden menekült azonnal megkaphatja a koronavírus elleni oltást. Megállapodtunk abban, hogy mindenki összegyűjti azokat az önkénteseket, akik bármilyen segítő munkát vállalnak. Különösen nagy segítség a fuvarozás, az ukrán és orosz nyelven való tolmácsolás, a gyerekfelügyelet, a fizikai segítő munka. Az egyházi közösségeknél, a segítő szervezeteknél és az önkormányzatoknál lehet önkéntesnek jelentkezni” – sorolta a fideszes államtitkár, aki többek között azt is elérte, hogy a kerületi bölcsődék és óvodák, iskolák várják a menekült kisgyerekeket.

Megállapodtak abban is, hogy személyek és családok fogadó családoknál történő befogadását elsősorban a helyi egyházi közösségek szervezik.

A Hegyvidéki Önkormányzat közleményben tudatta: szükség esetén azonnal legalább 50 férőhelyet tud biztosítani az ukrajnai háború elől menekültek számára. Pokorni Zoltán fideszes polgármester és Fonti Krisztina alpolgármesterrel közösen irányítva olyan hegyvidéki segítő csoportot hoztak létre, amely már a hétvégén megkezdte a menekültek hatékony megsegítésének megszervezését.

A közleményben kiemelik: jelenleg elsősorban azonnal fogyasztható tartós, nem romlandó élelmiszerre (konzervek, melegíthető készételek, bébiételek), gyermek és női higiéniás eszközökre, takarókra, hálózsákokra van szükség. Az önkormányzat kérése, hogy egyelőre más adományokat ne hozzanak.

Sára Botond kormánymegbízott megszakította fizetés nélküli szabadságát és a Magyarországra érkező menekültek fogadásával, elhelyezésével kapcsolatos fővárosi feladatokról egyeztetett védelmi helyetteseivel dr. Varga Ferenc tűzoltó dandártábornok főigazgatóval és dr. Terdik Tamás budapesti rendőrfőkapitánnyal.

„Áttekintettük a szervezési, logisztikai feladatainkat. Felkészültünk a menekültek fogadására, a Nemzetbiztonsági Operatív Törzs által meghatározott feladatok végrehajtására. Ebben a nehéz, embert próbáló időben segítünk minden hozzánk érkező menekültnek” – közölte a kormánymegbízott, Ferencváros-Józsefváros országgyűlési képviselőjelöltje, aki azt is közzé tette: a józsefvárosi és ferencvárosi irodáinkban összegyűlt adományokat a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet viszi el a bajba jutottaknak. Két helyszínen fogadjuk a tartós élelmiszereket, bébiételeket, pelenkákat, takarókat.

Belváros -Lipótváros Önkormányzata első körben a testvérváros Rahónak nyújtott segítő kezet.

„Kárpátalját és a Rahói Járást eddig nem érintették a harcok, azonban rengeteg menekült érkezett ide, akiknek az ellátása megterhelő a település számára. Polgármesteri keretemből és képviselőtársaim támogatásával a terhek mérséklésére 1,5 millió Ft gyorssegélyt tudunk nyújtani Rahó Önkormányzatának. Emellett elkezdtük felmérni és felkészíteni az alkalmas helyiségeket, ingatlanokat, hogy ha a szükség úgy hozná menekülteket tudjunk elszállásolni” – tájékoztatott Szentgyörgyvölgyi Péter polgármester.

Borbély Lénárd, Csepel polgármestere a Segítség Köve Alapítvánnyal adománygyűjtést indított. A jelen helyzetben amire szükség van: pléd, tartós élelmiszer, konzerv, bébiétel, keksz, pelenka, nedves törlőkendő. Az önkormányzat azt kéri: ruhákat ne hozzanak. A kormánypárti polgármester önkormányzati segítséggel megkezdte a menekültek elszállásolását, a legutóbb egy háromgyermekes családnak tudtak menedéket nyújtani.

„Egy anyuka, egy 6 és egy 4 éves kisfiú, és egy 4 hónapos kisbaba. Összesen egy táskával menekültek el Ukrajnából, a beregszászi járásból. Személyesen is találkoztam velük.” – tette közzé közösségi oldalán a csepeli polgármester.

Karácsony Gergely főpolgármester közösségi oldalán közölte már kétszáz főnek tudtak segíteni szállással, többségükben kisgyermekes családoknak.

„Megnyitottuk nyári táborhelyeinket is. Legfiatalabb bentlakónk alig kéthetes, ő már a Balaton mellett várhatja családjával együtt, hogy véget érjen a borzasztó háború. A menekültek elhelyezése állami feladat, ezért tegnap egyeztettem a munkát koordináló katasztrófavédelem vezetőivel, felajánlottam a főváros további segítségét: legyen szó a szállásról, az étkezésről vagy szállításról” – írta a főpolgármester.

Borítókép: Fürjes Balázs államtitkár, Pokorni Zoltán polgármester, Fonti Krisztina alpolgármester (Fotó: Fürjes Balázs Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.