Fizetésemelések és jutalmak
Nagykanizsán a többi baloldali többségű nagyvároshoz hasonlóan alakult az elmúlt két és fél év, Szabó Szilárd, a Fidesz helyi frakcióvetője úgy fogalmazott, hogy csak azok a fejlesztések folytatódtak, amelyek 2019 ősze előtt indultak, illetve, amelyek állami beruházásban valósulnak meg. Az utóbbiak között említette a Kanizsa Arénát, amelyre már régóta várt a város. – Ami az önkormányzathoz és városfejlesztő cégéhez köthető fejlesztéseket illeti, talán az Alsótemplomnál épülő rámpa a legjellemzőbb. A fejlesztés első tervezett költsége hárommillió forint volt, de mire elkészült, a ráfordított összeg már meghaladta a tízmillió forintot – tette hozzá.
Szabó Szilárd beszélt arról is, hogy 2019 előtt, a Fidesz–KDNP-s vezetés alatt helyben kétmilliárd forintot fordítottak az utak felújítására, míg azóta leálltak a munkálatok, még a kátyúzások is lassan haladnak. – Bezzeg a cégvezetőket azonnal le tudták cserélni pályáztatás nélkül, a fizetésüket pedig gyorsan meg tudták emelni. Sőt olyan szerződéseket kötöttek velük, amelyek alapján az új cégvezetők tavaly, a koronavírus-járvány közepette, jelentős, akár többhavi jutalmakat vehettek fel mindenféle teljesítményelvárás nélkül – mutatott rá.
Szombathelyen 2019-ben a baloldal valóságos ígéretcunamit bocsátott a városra, több tízmilliárd forint értékű közvetlen uniós forrás megszerzésével hitegette a választókat. Ígérték idősotthon építését, ingyenes wi-fit az egész városban és főleg az utak, járdák rendbetételét, de ezekből lényegében semmi sem lett. Nemény András polgármester (MSZP) – akkor még jelöltként – 2019 szeptemberében a Partizánban már azt mondta, hogy „nagy beruházásokat nem ígérünk”, de azt vállalta, hogy egy év alatt ezer új fát ültetnek, és létrehoznak ezer új parkolót. Azóta eltelt két és fél év, de még ezt az ígéretet sem tudta betartani. Jellemzően azokat a fejlesztéseket vitték tovább, amelyeket még annak idején a Fidesz–KDNP-s vezetés megtervezett, illetve elindított.
Neményék nagy hangsúlyt helyeztek azonban a személyzeti politikára, hiszen a ciklus elején gyakorlatilag azzal kezdték meg a működésüket, hogy felduzzasztották a polgármesteri hivatal létszámát körülbelül ötven fővel. Sokaknak biztosítottak pozíciót komoly fizetéssel, néha jutott a jó helyekből a családtagoknak is. Így került pozícióba László Győző alpolgármester felesége és Nemény kabinetfőnökének, Kovács Elődnek a párja is.
Folyamatos személycserék
Tatabányán az elmúlt két és fél évben szinte leálltak a városi fejlesztések, a 2019 előtt elnyert pályázatok megvalósítása több évet csúszik a legtöbb esetben, számos példa van arra, hogy két és fél év után még a közbeszerzést sem írták ki a korábban már előkészített beruházásokra – mondta lapunknak a város korábbi Fidesz–KDNP-s polgármestere, a kormánypárti frakció vezetője. Schmidt Csaba kiemelte: az új piac építésre elnyert másfél milliárd forintot például vissza kellett fizetni, mert Szűcsné Posztovics Ilona polgármester asszony más helyszínen akarta felépíteni a létesítményt a lefolytatott közbeszerzés ellenére, azonban még az új terveket sem sikerült elkészíteni.
– Ha elkészülnek a beruházások, akkor sem sikerül elindítani az üzemeltetést. A pályázati forrásból megvalósult kávézó, turisztikai attrakció vagy orvosi rendelő is a kivitelezés megkezdése után 6–24 hónapot vár arra, hogy megnyissák – tette hozzá. Emlékeztetett arra is, hogy a városházán 24 fős leépítés volt, de utána is nagy volt a fluktuáció, a kulcspozíciókban egymásnak adják a kilincset szakemberek.
Az elmúlt két és fél év alatt három jegyző, négy jogi irodavezető, négy beruházási irodavezető és két gazdasági vezető volt, és a fluktuáció nagyban akadályozza a szakmai munkát. Nagy a veszélye, hogy a fejlesztések előkészítésének csúszása miatt több száz millió forint elnyert uniós forrást fog veszíteni a város
– fejtette ki.
Jelezte, Tatabányán is azok a kormányzati beruházások haladnak, amelyeket Bencsik János miniszterelnöki biztos koordinált. Ezek a Modern városok programban valósulnak meg, így a 18 milliárd forintos kórházfejlesztés, a hétmilliárd forintos aluljáróépítés, illetve a katolikus egyház beruházásában a Szent Margit Gimnázium új épületének építése.
Borítókép: résztvevők a Modern városok programban mintegy 15 milliárd forintból felépült Kanizsa Aréna multifunkcionális sport- és rendezvénycsarnok avatásán 2021. december 4-én (Fotó: MTI/Varga György)