– Az augusztus 20-ára vonatkozó előrejelzés kapcsán a rendelkezésére álló eszközök, szoftverek és adatok birtokában az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az adott helyzetben elvárható gondossággal járt-e el? Milyen módon tud támogatást adni a tudományos közösség (egyetemi és kutatóintézeti műhelyek, akadémiai testületek) az OMSZ közfeladatainak ellátásához?
– erre a két kérdésre kell választ adnia annak a vizsgálóbizottságnak, melyet a Magyar Tudományos Akadémia elnöke hívott életre.
Freund Tamás ma kiadott közleményében azt írta: a híradásokból arról értesült a közvélemény, hogy az idei augusztus 20-i ünnep kapcsán az OMSZ feladatellátása súlyos kormányzati kritikát kapott. A részletek azonban nem ismertek kellő mértékben ahhoz, hogy arról állást lehessen foglalni és orvoslására javaslatot lehessen tenni.
A Magyar Tudományos Akadémia elnöke a vizsgálat lefolytatására Geresdi István egyetemi tanárt, az MTA doktorát, az MTA Meteorológiai Tudományos Bizottsága elnökét kérte fel.
– Az Akadémia vezetése nagyon fontosnak tartja, hogy a kormányzati döntéseket támogató tudományos tanácsadás mindenkor tényszerűen, szakszerűen és illetéktelen befolyásolástól mentesen történjen. A tényfeltárás érdekében az Akadémia vezetése a Technológiai és Ipari Minisztériummal is felvette a kapcsolatot, és jelezte együttműködési készségét az OMSZ tudományos hátterének megerősítésében. A bizottsági jelentésről és a további lépésekről az Akadémia nyilvános tájékoztatást fog adni – jelezte közleményében az akadémia elnöke.
Palkovics László a Mandinernek adott interjújában leszögezte:
nem az augusztus 20-i előrejelzés miatt menesztette a két vezetőt, és a jövőben sem kíván a kormány beleszólni az OMSZ munkájába.
Az ipari és technológiai miniszter elmondta azt is, az OMSZ az új kormány megalakulása után azért került a Technológiai és Ipari Minisztérium alá, hogy a tevékenységét tovább erősítsék.
– Az OMSZ nemcsak meteorológiai-információszolgáltató, hanem például a Kárpát-medence klimatikus viszonyainak kutatásával foglalkozó tevékenységet is folytathatna a jövőben, és egy sor további, tudományos alapon működő feladatkört is hozzá lehetne rendelni. A szakma képviselőinek azt fogom javasolni, hogy jöjjön létre egy országos meteorológiai és klímakutató intézet
– ismertette jövőbeli terveit a miniszter.
Borítókép: Freund Tamás, az MTA elnöke