Feltörekvő, gazdag, a szürkezónában mozgó üzletemberek, kamucégek, csaknem egymilliárdos költségvetési csalás, meggyilkolt és eltüntetett strómanok. Mindez nem Kolumbiában vagy valamelyik dél-amerikai országban, hanem néhány évvel ezelőtt Magyarországon történt, amennyiben beigazolódik a rendőrség gyanúja. A történet szálai egészen 2013-ig, egy Győr környéki bűnbandáig vezethetők vissza, akkorra datálható ugyanis az a gazdasági bűncselekmény, ami már négy éve bírósági szakban van, és ami miatt a gyanú szerint legalább két embernek meg kellett halnia.
Ami az ügy gazdasági szálát illeti, abban a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség 2018 tavaszán emelt vádat két vállalkozó ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt.
Az eljárásnak van még két szereplője, két stróman, őket az ügyészség közokirat-hamisítással vádolta meg. Az elsőrendű vádlott ugyanis 2013-tól kezdődően pénzért arra vette rá a két férfit, hogy cégeket vegyenek a nevükre, illetőleg cégeket alapítsanak, melyekben a valóságban tényleges tevékenységet nem végeztek.
A fővádlott – a számla bruttó értékének öt-tíz százalékának megfelelő összegért – számlákat állított ki, illetve állíttatott ki az időben egymást követő cégek mindenkori ügyvezetőivel. A folyamat úgy zajlott, hogy a vádemelést ebben az ügyben elkerülő „megrendelő” az elsőrendű vádlottal közölte, hogy milyen termékről, szolgáltatásról, milyen összegben és dátummal kell a számla, majd a „megrendelő” elutalta az elsőrendű vádlott által megadott cég számlájára a számla összegét, amit az elsőrendű vádlott utasítása alapján az adott cég ügyvezetője a bankban felvett, majd átadott az elsőrendű vádlottnak, amiből ő levonta a saját „jutalékát”, a többit pedig visszaadta a „megrendelőnek”. A folyamatban több, ténylegesen a fővádlott, a cégnyilvántartás szerint azonban más által irányított cég vett részt, melyekkel az elsőrendű vádlott 2013-ban repceolaj-kereskedelemhez kapcsolódóan hozott létre számlázási láncolatot. Az értékesítési folyamat a valóságban azonban nem a számlákon szereplő felek között zajlott, az államot ért kár milliárdos nagyságrendű.