Keddtől már érkeznek az új rezsiszabályoknak megfelelő számlák a családokhoz – ezt az MVM közölte hétfőn. Az új kimutatás a július–augusztusi fogyasztásról szól, és csak olyan fogyasztók kapják, akik nem társasházban élnek. Az első számla tartalmazhat augusztus 1-je előtti fogyasztást is, amelyet még a régi áron számoltak el – olvasható a Híradó.hu cikkében.
A társasházak és a társasházakban élő nagycsaládosok ezzel szemben szeptembertől várhatják az első számláikat, nekik már két számlázási időszakot küld a szolgáltató: július–augusztusra és augusztus–szeptemberre.
Az új számlákon a korábbinál részletesebben lesz feltüntetve, hogy ki mennyit spórol. Egy narancssárga színű, úgynevezett rezsibokszban lesz a számlán, amelyen szerepel, hogy mennyit kellene fizetni piaci áron. De feltüntetik azt is, mennyi a megtakarított összeg.
Azt már most tudni, hogy az energiafogyasztók többségének nem változik a rezsiköltsége.
Az ötmillió áramfelhasználóból több mint négymillió fogyaszt átlag alatt. Gázból pedig a három és fél millió fogyasztó mintegy kétharmada nem lépi át a limitet.
A kormány hangsúlyozza, hogy a rezsicsökkentésnek köszönhetően itthon továbbra is mindenki spórolhat. Az összehasonlításból ugyanis kiderül, hogy itthon egy átlagfogyasztó havonta 7500 forintot fizet az áramért.
Ez – rezsicsökkentés nélkül – 56 ezer forint lenne. Az átlagos gázfogyasztás havidíja 14 600 forint. Ez tízszer annyi, vagyis 146 ezer forint lenne rezsicsökkentés nélkül.
A rezsicsökkentést továbbra is meg kell védeni
– mondta a technológiai és ipari miniszter. Palkovics László hozzátette, hogy az energia-veszélyhelyzet rendkívüli kormányzati intézkedéseket követelt, de a kormány továbbra is kiáll a családok mellett.
„Az alapkérdés ma már nem az, hogy mennyibe kerül a gáz, hanem az, hogy lesz-e belőle elég a téli időszakra. Ezért fontos, hogy Magyarország jól áll a tározók töltöttsége terén. A már betárolt készletek az éves fogyasztás harmadát fedeznék, utcahosszal előzzük meg a húszszázalékos európai átlagot, ma reggel a tárolók töltöttségi szintje meghaladta a hatvan százalékot” – fogalmazott.
Míg itthon továbbra is mindenkit véd a rezsicsökkentés, Nyugat-Európában egyre nagyobb az energiapánik. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adataiból kiderül, hogy az európai fővárosok közül júliusban Budapesten került a legkevesebbe a földgáz, az áram pedig csak Belgrádban volt olcsóbb.
Az eredeti cikk ITT érhető el.
Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/Kovács Attila)