Száznegyvenmilliárd az egészségügyre

Az egészségügyi fejlesztésekre 2021 és 2027 között mintegy 140 milliárd forint jutna a Magyarországnak járó uniós forrásokból – derült ki a kormány által az Európai Bizottságnak benyújtott EFOP Plusz pályázatból. A jelentős összeget az egészségügyi szakdolgozók munkafeltételeinek javítására, a szakember-utánpótlás biztosítására és az otthoni szakápolás megerősítésére fordítaná a kormány. A bizottságnak öt hónapja van arra, hogy elbírálja a programot.

2022. 08. 18. 21:40
2021.12.21. Budapest Szent Ferenc kórház Magyar Nemzet Éberling András Fotó: Éberling András
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Emberi erőforrás fejlesztési operatív program plusz (EFOP Plusz) részeként tervezett fejlesztések, mint arról korábban beszámoltunk, öt humán szakterület, az egészségügy, a köznevelés, a társadalmi felzárkózás, a szociális és gyermekvédelmi, valamint a család- és ifjúságpolitika fejlesztéseit célozzák a hazai társfinanszírozással együtt összesen 1105,23 milliárd forintból.

A szakterületek közül a legtöbb támogatást, pontosan 139,45 milliárd forintot a kormány az egészségügyi fejlesztésekre irányzott elő, amelyek fókuszában a megfelelő létszámú és tudású szakember utánpótlása, az otthoni szakápolás megerősítése, illetve a egészségügyi ellátás színvonalában és hozzáférhetőségében tapasztalható területi egyenlőtlenségek csökkentése áll.

Az említett célkitűzések közül – melyek összhangban állnak a nemzetközi ajánlásokkal, beleértve az elmúlt évek országspecifikus ajánlásait is – a legsürgetőbb feladatnak az egészségügyi humánerőforrás-hiány kezelése, főként az egészségügyi szakdolgozók helyzetének rendezése tekinthető. Esetükben ugyanis az elmúlt tíz évben a 30–39 éves korosztály létszámában történő csökkenés hívja fel a figyelmet a középtávon kialakuló jelentős szakemberhiányra, amelyben az utánpótlás hiánya és a pályaelhagyás is szerepet játszik. Ezek mellett gondoskodni kell az orvosutánpótlásról is, mivel a középkorú szakemberek továbbvonulásával az aktív hatvan év felettiek száma megemelkedett, a középkorú orvosokból viszont nem érkezett meg a szükséges utánpótlás. 

Pozitív fejleményként könyvelhető el ugyanakkor a fiatal orvosok számának növekedése, ami az elmúlt évek folyamán bevezetett intézkedéseknek (ösztöndíjrendszer, orvosok jövedelemrendezése, hálapénz kivezetése) köszönhető.

A kormánynak figyelmet kell fordítani az egészségügyi ellátásban tapasztalható területi eltérésekre is, amit az egészségügyi szolgáltatások hozzáférésének hiánya is befolyásol. Az elmúlt években ugyanis a betöltetlen háziorvosi körzetek számának emelkedése jelentősen felgyorsult, és hasonló tendenciák figyelhetők meg a fogorvosi és a védőnői ellátásban is. A betöltetlen körzetek problémája elsősorban a hátrányos helyzetű területeket érinti. Mindezeken túl pedig a tartós ápolás-gondozási szolgáltatások iránt növekvő igények is kihívás elé állítják az elöregedő társadalmat, ráadásul ezen szolgáltatások hozzáférhetősége jelentősen befolyásolja a hozzátartozók – különösen a nők – munkaerőpiaci helyzetét is. Éppen ezért indokolt az otthoni szakápolás fejlesztése, amely révén a betegek kórházban eltöltött napjainak száma csökken, a fekvőbeteg-ellátás rendszere tehermentesül, valamint a gyógyulás is gyorsabban mehet végbe.

A kormány július végén nyújtotta be az Európai Bizottságnak az operatív programokat, a testületnek pedig öt hónapja lesz arra, hogy jóváhagyja azokat. A határidő betartása, illetve a programok pozitív elbírálása esetén még az év vége előtt megnyílhat az uniós források igénybevételének a lehetősége.

Navracsics Tibor uniós források felhasználásáért felelős miniszter a Hír TV-ben elmondta: az operatív programok részeként hazánk összesen tízezermilliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásban részesülhet, a vidékfejlesztési pénzek pedig további négyezermilliárd forintot tesznek ki. Ezen felül hatezermilliárd forint az újjáépítési alapból jár Magyarországnak, összességében tehát egy húszezermilliárd forintos uniós csomagról van szó. 

Borítókép: Beteg a budapesti Szent Ferenc-kórházban (Fotó: Éberling András)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.