Módosul az egészségügyi ellátás folyamatos működtetésének egyes szervezési kérdéseiről szóló rendelet. A Pintér Sándor belügyminiszter által aláírt határozat szerint a rezidensek ügyeleti tevékenysége továbbra is személyes, telefonos vagy behívásos rendszerben történő szakmai felügyelet mellett valósítható meg, a részletszabályok ugyanakkor módosultak.
Az új határozat értelmében a rezidens – a szakorvos személyes felügyelete mellett, a tutora javaslata alapján – a választott szakmájának megfelelő szakterületen a választott szakmában eltöltött legalább három hónap gyakorlat után vonható be az ügyeletbe.
A Magyar Közlönyben megjelent határozat szerint abban az esetben, ha az ügyeleti feladatellátás megkezdéséhez a jelölt által választott szakterületen részvizsgát írtak elő, s azt sikeresen teljesítette, a telefonos vagy behívásos rendszerben megvalósított felügyelet mellett is bevonható.
Bizonyos feltételek teljesülése esetén a rezidens a szakmájától eltérő szakterületen is bevonható az ügyeletbe.
A rendelet szerint erre legalább két hónap sürgősségi betegellátó osztályon töltött gyakorlat, legalább egy hónap intenzív terápiás osztályon töltött gyakorlat, legalább két hét mentőgyakorlat teljesítése vagy a mentőtiszt III. befejezett képzés igazolását és a választott szakmájának megfelelő szakterületen eltöltött legalább három hónap gyakorlat igazolását követően van lehetőség.
A rendelet külön szabályozza azt is, hogyha az első részvizsgát a szakképzés 18. hónapja után teljesíti a szakorvosjelölt, akkor tutora javaslata alapján telefonos elérhetőség melletti felügyelet vagy behívásos rendszerben megvalósított felügyelet mellett is bevonható az ügyeleti ellátásba.
A rendelet emellett azt is rögzíti, hogy az a rezidens, aki valamely részvizsgáját sikeresen teljesítette, tutor koordinálása mellett legfeljebb az általa teljesített részvizsgával vagy részvizsgákkal elsajátított kompetenciák erejéig bevonható olyan szakorvosjelöltek képzésébe, akik az adott részvizsgát még nem teljesítették.
A belügyminiszter döntése alapján továbbá létrehozzák a vezető rezidensi rendszert is, a vezető rezidenseket pedig az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) a rezidensek érdekképviseletét ellátó szakmai szervezetek javaslatára, legalább kétéves időtartamra pályázati úton választja ki. A pályázati úton kiválasztott vezető rezidensek névsorát, valamint az abban bekövetkező változásokat az OKFŐ megküldi az egyetemek részére.
Borítókép: Egy reumatológus rezidens beolt egy fiatalt a német-amerikai fejlesztésû Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyaggal a Jósa András Oktatókórház oltópontján. Fotó: (MTI/Balázs Attila)