– Mandátuma felénél mondana három olyan döntést az elmúlt évekből, amelyeket szükségesnek és sikeresnek tart?
– Nehéz kiragadni az elmúlt három évben végzett munkánkból ennyire kiemelkedő eredményeket. Akkor még egyikünk sem tudta, hogy milyen három évnek vágunk neki. Néhány hónappal a megválasztásom után kitört a szörnyű világjárvány, ami két évünket beárnyékolta, amikor pedig azt gondoltuk, hogy fellélegezhetünk, elkezdődött a háború Ukrajnában. Olyan helyzetekkel szembesültünk, amelyekről nem voltak tapasztalataink. Nem tudtunk visszanyúlni korábbi ombudsmani vagy alkotmánybírósági, sem nemzetközi gyakorlathoz, úgyhogy saját kútfőből kellett megoldásokat találnunk. Ebből a szempontból árnyalt volt az elmúlt három év. Ennek ellenére – és bízom abban, hogy az emberek is így látják – sikerült komoly lépéseket tennünk előre. Nagyon sok olyan kiemelt terület van, ahol előremutató jelentéseket és javaslatokat fogalmaztunk meg.
Fontos megjegyezni, hogy az ombudsmani jelentések nem kötelező erejűek, ugyanakkor az azokban foglaltakat egy modern demokratikus jogállamban, amilyen hazánk is, illik figyelembe venni. Igazi jelentőségük abban áll, hogy noha nem kötelező erejűek, átültetik őket a gyakorlatba, és a címzettek megfogadják mindazt, amit kérünk tőlük, illetve javaslunk nekik.
Szerintem ezen a téren jó eredményeink vannak. Szintén fontos terület a rendőrséggel való együttműködésünk. 2021-ben például a mintegy két tucat alapjogi visszásságot megállapító, rendőri intézkedéssel kapcsolatos jelentésünknek több mint nyolcvan százalékát elfogadta az országos rendőrfőkapitány, és az azokban foglaltaknak maradéktalanul eleget téve, a jelentéseinkkel egyező tartalmú közigazgatási határozatot hozott. Ez mind a két szervezet részéről előremutató. Úgy gondolom, hogy az országos rendőrfőkapitány is elkötelezett abban a tekintetben, hogy az általunk észlelt esetleges hibákról, hiányosságokról szóló jelzéseket és javaslatokat figyelembe vegyék, és megpróbálják beépíteni azokat a rendőrségi gyakorlatba.
– Milyen további területekre fordítanak nagy figyelmet?
– Ezek közé tartozik az egyenlő bánásmód tárgyköre. 2020 végén különböző, főként politikai felhangok övezték az egyenlő bánásmód követelményének érvényesítéséről szóló törvényben meghatározott feladatok átkerülését az alapvető jogok biztosához. Akkor is azt tudtam mondani, amit most: hogy szerintem
önmagában már az is egy komoly eredmény, hogy az egyenlő bánásmód kérdései magasabb közjogi szintre kerültek.
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala egy teljesen önálló, minden más hatalmi ágtól függetlenül működő szerv, amely kizárólag az Országgyűlésnek tartozik beszámolni. Az egyenlő bánásmódról szóló törvény nem változott semmiben. Átvettük az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál folyamatban lévő ügyeket, a munkatársak jelentős részét is mi foglalkoztatjuk tovább. Az elbírált ügyek száma nem csökkent, és nyugodt szívvel jelenthetem ki, hogy munkatársaim ezen a területen is tisztességgel álltak helyt.