– Sokat vártunk erre az interjúra, de a családok még jobban várták a december 28-án megjelent Magyar Közlönyt, amelyből kiderült, hogy a családtámogatások nagy részét az előzetes ígéretek szerint meghosszabbította a kormány. Miért kellett ennyit várni, mi változott meg az év végére?
– Nagyon különleges volt az idei év. Épphogy kijöttünk a koronavírus-járványból, a szomszédunkban kitört egy háború, amely nagyon nehéz helyzetbe hozta az embereket és a gazdaságot is. A drasztikusan emelkedő energiaárak miatt a legfontosabb a lakossági rezsicsökkentés védelme lett. Emiatt a 2023-as költségvetést teljesen át kellett írni. Gyakorlatilag az utolsó pillanatig várt a kormány, hogy a lehető legtisztább képet lássuk a jövő évi büdzsé alakulásáról.
A tervezéskor azonban nagyon fontos volt, hogy a családtámogatásokat megőrizzük, hiszen a célunk a lehető legtöbbet nyújtani a magyar családoknak úgy, ahogyan az elmúlt években is.
– Jelentős újítás, hogy megvalósul a harminc év alatti anyák mentessége a személyi jövedelemadó megfizetése alól. Mit kell tudni az új támogatási formáról? Kell-e külön igényelni, vannak-e kivételek, speciális helyzetek?
– Sok új intézkedés született, én mindegyiket egyformán fontosnak tartom, hiszen mindegyik más élethelyzetben jelent segítséget. A harminc év alatti nők szja-mentességének értelmében 2023. január 1-jétől minden anya, aki harmincéves kora előtt gyermeket vállal, mentesül a személyi jövedelemadó befizetése alól. Több más támogatáshoz hasonlóan a magzat 12 hetes korától jár ez a kedvezmény is, és annak az évnek az utolsó napjáig érvényes, amikor az édesanya betölti a harmincadik életévét. Mind vér szerinti, mind örökbe fogadott gyermekre vonatkozik a mentesség. Azt is kiemelném, hogy ezt a támogatást nemcsak a házasságban élők, hanem akár az egyedülálló édesanyák is igénybe tudják venni.
Az igénylés módja egyszerű: az adóhatóság felé nyilatkozatban kell jeleznie az édesanyának, hogy gyermeket vár vagy kisbabája van. Abban bízunk, hogy ezt az intézkedést a jövőben egyre többen fogják tudni igénybe venni.
Ezenfelül további segítséget nyújtunk azoknak a szülőknek, akik sérült, súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg gyermeket nevelnek. Ők az emelt összegű családi pótlékon, a gyermekekre tekintettel igénybe vehető családi adókedvezményen, a január 1-jétől bruttó 232 ezer forintra emelkedő gyermekek otthongondozási díján és az utazási kedvezményeken felül – hogy csak a legfontosabb támogatásokat említsem – havonta további nettó tízezer forint kedvezményt érvényesíthetnek az szja-bevallásukban.
– Váratlan intézkedésként jelent meg a diákhitel-tartozás teljes elengedése azon harminc év alatti nők számára, akik gyermeket vállalnak. Az kezd kirajzolódni az intézkedések irányából, hogy az állam arra akarja ösztönözni az egyetemen tanuló fiatal felnőtteket, hogy akár a tanulmányaik megszakítása árán is vállaljanak gyermeket. Van ilyen szándék?
– Az intézkedéseinket családpolitikai szempontok alapján hozzuk. A legfőbb célunk az, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen és a gyermekeseknél több pénz maradjon. Minél fiatalabb az anya, annál nagyobb valószínűséggel érkezik testvér a családba. A diákhitel-tartozás elengedése – a harminc év alatti édesanyák adómentességéhez hasonlóan – arra bátorítja az adott esetben még tanulmányaikat végző vagy azt befejező fiatal nőket, hogy ne féljenek gyermeket vállalni. Tisztában vagyunk azzal, hogy az egyetem elvégzése után az anyukák nem tudnak rögtön munkába állni akkor, ha kisbabával vannak otthon. Azzal próbáljuk könnyíteni a terheiket, hogyha diákhitelt vettek fel, és a tanulmányaik alatt vagy az azt követő két éven belül gyermekük születik, elengedjük a teljes fennálló tartozást.