Az elmúlt hónapokban a legnagyobb szereplő, a Demokratikus Koalíció (DK) fokozatosan uralni kezdte az ellenzéki mezőnyt, és immár erőből igyekszik eldönteni a belvitákat. Megalakították a legnagyobb baloldali frakciót, árnyékkormányt hirdettek, leigazoltak egy sor politikust ellenfeleiktől, és új játékszabályokat is hoznának a közös jelöltek kiválasztására. Eszerint úgy tárgyalnának a 2024-es helyhatósági választások jelöltjeiről, hogy nekik több szavazatuk lenne, mint a többi balos pártnak.
Gyurcsány osztja a lapokat
Egyre gyakoribb téma a nyilvánosságban a baloldali pártok felkészülése a két választást hozó 2024-es évre. Mindeközben egyre több városvezető jelenti be újraindulási szándékát, így tett Karácsony Gergely is. Ahhoz azonban, hogy Gyurcsány Ferenc támogassa őket, sokuknak vélhetően nagy árat kell fizetnie a jelöltállításnál. Ami a választók számára talán még ennél is fontosabb, esetleges megválasztásuk esetén a DK-elnök még nagyobb, ügydöntő befolyással lehet majd a településeik irányítására.
A Magyar Nemzet már az előválasztást megelőzően, 2021 augusztusában rávilágított, hogy a DK–Jobbik-megegyezés eredményeként Gyurcsány Ferenc a Jobbikkal szövetkezve a jelöltállításban sikeresen gyűrheti maga alá az MSZP-t és a Momentumot. A baloldali viszonyokat elemző írás azt állította, hogy a DK 33, a Jobbik pedig 27 helyen futhat be az előválasztáson, végül a két párt jelöltszáma 32, illetve 29 lett.
Más kérdés, hogy a Jobbik jelöltjei közül aztán 2022-ben senki sem tudta legyőzni kormánypárti ellenfelét, és azóta már Jakab Péter sincs az egykor radikális, de mára identitását vesztett pártban.
A DK viszont erősebben kezdhette a 2022–2026-os parlamenti ciklust, mint ahogy az előzőt befejezte. Négy fővárosi jelöltjük tudott győzni egyéni választókerületben, és míg a választás előtt 11 fővel számolhattak a parlamentben, azóta már 15 képviselőjük van.
Ez a legnagyobb balos frakciólétszám, az MSZP-nek és a Momentumnak csak tíztagú a képviselőcsoportja, míg a Jobbik a cikluskezdő tíz fő helyett ma már csak nyolc képviselővel számolhat.
Miután gyakorlatilag a 2022-es választás másnapján szétesett az Egységben Magyarországért hatpárti összefogása, újra mérhetővé vált az egyes ellenzéki pártok támogatottsága. Gyurcsány Ferenc pártja pedig egy ideje sokkal jobban szerepel a közvélemény-kutatóknál, mint a sokszor belharcoktól sújtott riválisai. Ez a számok nyelvén azt jelenti, hogy bár 2022 májusában a Nézőpont Intézet felmérése szerint a DK még csak öt százalékon állt az aktív szavazók körében, 2023 januárjára ugyanezen kutatóhely közlése alapján 14 százalékra nőtt a támogatottsága, legalábbis az EP-választáson. A DK-n túl a baloldalról utóbbi felmérés szerint csak a Momentum tudna önállóan bejutni az Európai Parlamentbe, hat százalékkal és egyetlen mandátummal. A Medián 2022 decemberi kutatása alapján a Gyurcsány-párt a választani tudó „biztos” szavazók között 12, míg a Momentum nyolc százalékon áll, szemben a kormánypártok ötven százalékával.
Az egyértelműen magasabb támogatottság mellett a változatlan vezetés is megkülönbözteti a DK-t a riválisaitól. A Gyurcsány család továbbra is uralja a pártot és a frakciót, míg az összes többi baloldali párt soraiban változás következett be 2022-ben.
Sőt 2022 szeptemberében Gyurcsány a saját feleségével, Dobrev Klárával alakíttatta meg árnyékkormányát, amelyben szinte kizárólag DK-s politikusok kaptak szerepet. A lépés üzenete egyértelmű volt: a többi, kisebb baloldali pártra nincs szükség a továbbiakban.
A dominanciaharc megnyeréséhez Gyurcsányék egy korábban már bevált fegyverüket, az átigazolások politikáját is bevetették. Ez azért is bizonyult hatékonynak, mert egyszerre tudták bővíteni a saját szervezetüket és gyengíteni a riválisaikat. A Momentumból az újpesti polgármestert, Déri Tibort, a kecskeméti közgyűlési képviselőt, Bodrozsán Alexandrát, a szentendrei országgyűlési képviselőjelöltet, Buzinkay Györgyöt, valamint a sződligeti polgármestert, Juhász Bélát is sikerült átcsábítaniuk. Mindemellett a Karácsony-féle Párbeszédből Szücs Balázst, a VII. kerület alpolgármesterét és Erdősi Évát igazolták át, aki 2019-ben még az ellenzék közös polgármesterjelöltje volt Csepelen. Végül, de nem utolsósorban a Jobbikból Szilágyi Szabolcs miskolci önkormányzati képviselő csatlakozott a DK-hoz, akinek korábban újdonsült pártelnöke kapcsán a megbolondult Hitler jutott az eszébe.
Itt érdemes megjegyezni, hogy a fővárosi közgyűlési erőviszonyokat szintén régóta a Gyurcsány-párt dominálja, ezzel pedig Karácsony Gergelyt is sikeresen tartják sakkban.
Még az önkormányzati ciklus első hónapjaiban, 2020 februárjában állt át a volt kormányfő oldalára az MSZP-ből Kiss László óbudai és Szaniszló Sándor pestszentlőrinci polgármester. Azzal, hogy immár Déri Tibor szavazatára is számíthatnak, immár hét voksuk van a 33 tagú Fővárosi Közgyűlésben. Bár ez első ránézésre talán nem tűnik soknak, azonban ez valójában a baloldalon blokkoló kisebbség. Gyurcsány nélkül tehát Karácsony főpolgármesternek nincs túl nagy mozgástere.
Nyilvánvaló, hogy ugyanez lehet a DK elnökének célja a 2024–2029-es önkormányzati választási ciklusra is. Ebbe az irányba mutathat, hogy a balliberális pártok jelöltállítási tárgyalásaira a sajtóhírek szerint egy új megoldással készül.
A DK elképzelése szerint az egyeztetéseken nem egyforma szavazati joguk lenne a pártoknak, hanem a társadalmi támogatottság alapján a DK-nak sokkal nagyobb beleszólása lenne a döntésekbe, mint a kisebb formációknak.
Még érdekesebbé teszi a helyzetet, hogy Gyurcsányék rendszeresen – néhány, hozzájuk közelálló intézetre hivatkozva – jóval magasabb, húszszázalékos támogatottságot emlegetnek maguknak, mint amennyit a legtöbb közvélemény-kutató a számukra jelez.
Ha a DK-elnök az új játékszabályait erőből át tudja vinni a többi párton, akkor a többszörös szavazati jogával akár még többségbe is kerülhet az összes egyéb balos formációval szemben. Miután pedig Gyurcsányék maguk alá gyűrik a többieket, csak idő kérdése lesz, mikor válik még tömegesebbé az átlépési folyamat. Ezzel pedig egyre közel kerülhet a DK-elnök által még 2014-ben, Angyalok és ördögök címen megjelent cikkében megfogalmazott jóslat: „Az optimális végcél világos, egységes Demokrata Pártot kellene létrehozni.”
További Belföld híreink
Borítókép: Gyurcsány Ferenc (Fotó: Mirkó István)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezNem elég, hogy hajléktalant húzott le az ózdi gyilkos cigarettával meg borral
Pedig nem fukarkodott a sértett.
Pórul járt egy gyógyszerhamisító bűnszövetkezet – egy orvos is bűnrészes
A nyomozók befejezték a 2023-ban elkezdett munkát. Eljárás indult 12 gyanúsított ellen.
Rapid délelőtti friss – Újabb hangfelvétel Magyar Péterről itthon, közben érdektelenségbe fulladt a vita az EP-ben Magyarországról + videó
Dezse Balázs, a Pestisrácok.hu újságírója és Haraszti Gyula, a Magyar Nemzet főmunkatársa foglalkozott a legfrissebb hírekkel.
Menczer Tamás: Ugyanazt mondom Magyar Péterről, amit a saját alelnöke, Radnai Márk!
Az alelnök szerint Magyar Péter mindenkit áldozatszerepbe tesz.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Medencés luxusvilla az erdőben, lovakkal és medencével - dagad a botrány az Integritás Hatóság elnöke körül
Füstbe ment Slot terve, amelyet Szoboszlainak talált ki
Majka 190 millióért mindjárt tudta, hogy milyen dalt kell írni
Kiderült, mennyi pénzt illik adni nászajándékba
Nem rejtegeti tovább: megmutatta valódi arcát Sydney van den Bosch
Halálos áldozatokat követelt a Bosch-gyárban történt gázrobbanás
Sokmilliós korrupció miatt került rács mögé egy jól ismert ügyvéd
„A lényeg, hogy eggyel többet lőttünk, mint kaptunk” – Lewandowski a BL első 5–4-es mérkőzése után
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Washingtoni mennydörgés
Hobo dermesztő interjúban sózott oda Gyurcsánynak és az őt felkérdező libsiknek
„Mindenkit áldozatszerepbe tesz” – újabb hangfelvétel került elő Magyar Péterről
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezNem elég, hogy hajléktalant húzott le az ózdi gyilkos cigarettával meg borral
Pedig nem fukarkodott a sértett.
Pórul járt egy gyógyszerhamisító bűnszövetkezet – egy orvos is bűnrészes
A nyomozók befejezték a 2023-ban elkezdett munkát. Eljárás indult 12 gyanúsított ellen.
Rapid délelőtti friss – Újabb hangfelvétel Magyar Péterről itthon, közben érdektelenségbe fulladt a vita az EP-ben Magyarországról + videó
Dezse Balázs, a Pestisrácok.hu újságírója és Haraszti Gyula, a Magyar Nemzet főmunkatársa foglalkozott a legfrissebb hírekkel.
Menczer Tamás: Ugyanazt mondom Magyar Péterről, amit a saját alelnöke, Radnai Márk!
Az alelnök szerint Magyar Péter mindenkit áldozatszerepbe tesz.