A kormányfő szombati évértékelőjét elemezve azt mondta, Orbán Viktor markánsan beszélt arról, hogy magasabb rendű cél és lehetőség az ukrajnai háborúban a béke oldalára állni, mint egyik vagy másik fél mellé. Tehát életeket menteni, az országot megmenteni elsősorban fegyverszünettel, majd békével lehet.
– A miniszterelnök két fontos dologról beszélt, amelyeket úgy ítél meg, mint a legsúlyosabb és a legfenyegetőbb veszélyek. Az egyik a háború eszkalációja, amely abba a szakaszba lépett, hogy bármikor bekövetkezhet, hogy egy újabb hadviselő fél belép a háborúba, akár önkéntes békefenntartó formában vagy még fokozottabb fegyverszállítások formájában. A másik pedig a gazdasági veszélyek, az infláció – szögezte le Lánczi Tamás.
Lánczi Tamás úgy fogalmazott, Európában senki sem annyira autonóm és senki sem annyira szabad, hogy ezt így kimondhassa; ez gyakorlatilag a magyar miniszterelnök privilégiuma.
Az elemző szerint mások is vannak, akik így gondolják, csak ők egyszerűen nem tehetik meg, hogy kimondják ezt a nyilvánvaló igazságot, mert nem elég erősek politikailag.
– Megpróbálnak beletolni minket abba a szerepbe, mintha mi Oroszország oldalán vennénk részt, ami nyilván rendkívül kellemetlen és dehonesztáló szerep. Ennek mentén megpróbálnak elidegeníteni bennünket a nyugati világtól, bizonyos nyugati fórumokról egész egyszerűen kirekeszteni – mondta.
Hozzáfűzte: Orbán Viktor világossá tette, hogy a NATO-tagságot igenli, a NATO háborús fegyverré alakításának kísérletét azonban ellenzi.
– A NATO védelmi szövetség, nem pedig támadó. Amennyiben védelmi szövetségként működik, Magyarország a tagja és jó szövetségese, de minden támadó jellegű műveletből ki akar és ki fog maradni, már amennyiben ez a miniszterelnök szándékán múlik – hangsúlyozta a politológus.
Úgy vélekedett, hogy a jövőben számolni kell a hagyományos nyomással a nyugat-európai sajtó bizonyos termékeinek részéről, amelyek folyamatosan rossz hírünket fogják kelteni.