– Gyönyörű természeti környezetben, a Vas vármegyei Balozsameggyesen (1970 óta Meggyeskovácsi) született 1934. szeptember 10-én. Lassan kerek évfordulót ülhet.
– Igen, valóban, és szeptember 16-án volt a keresztelőm. Ferenc pápa mondja mindig, hogy először megszületünk az életre, az Isten gyermeke pedig a kereszteléskor leszünk.
– Milyen családba született az életre?
– A szüleim tanítók voltak, többfelé dolgoztak Balozsameggyes térségében. Édesapám vend, édesanyám szlovén származású volt, így mindketten külföldön is tanítottak.
Meghatározta az életünket, hogy nagyon szigorúan neveltek minket, ugyanakkor nagy szeretettel. Kilencen voltunk testvérek, ma már csak négyen élünk, de mindannyian szép kort értünk meg.
Az elemi iskolában a szüleink tanítottak minket, majd a negyedik osztály végén elkerültünk gimnáziumba. Minden testvérem továbbtanult, mérnök, elektroműszerész, gyógyszerész, tanító és óvónő lett belőlük. Az óvónő nővérem szobrászművészként is maradandót alkotott, Ferenc bátyám tervezte a holdjárót, Teréz nővérem pedig aerodinamikával foglalkozott; az általa feltalált eszközök ma is megtalálhatók a repülőgépeken.
– Mennyire kaptak vallásos neveltetést?
– Erre már egészen pici korunktól kezdve nagy hangsúlyt fektettek a szüleink. Emlékszem, akármilyen zord volt az idő, mindig elmentünk szentmisére, de mi ezt nem vettük tehernek, és boldogan gyalogoltunk a tőlünk két kilométerre levő templomba, a szomszéd községbe. Nagyon szerettük egymást, a szüleinket és legfőképpen Istent. Amikor az édesapám meghalt, az édesanyám hozzám került Jánosházára, a húgommal együtt ápoltuk. A nagy család is összetartott, sokáig négyévente össze is gyűltünk.
– Mikor dőlt el, hogy pap lesz?
– Első elemista koromban perforált vakbélgyulladásom lett, ami akkoriban sokaknál halállal végződött. Egy hónapig voltam fekvőbeteg, és utána még inkább érdekelt Jézus élete, ami már előtte is foglalkoztatott.
Emlékszem, még iskolás sem voltam, de mindig bementem a hittanórákra, ahol a plébános, Szombat Jocó atya sokat mesélt nekem Jézusról, Krisztus szenvedéstörténetéről. Ez nagy hatással volt rám.
Később a gimnázium első és második osztályát Szentgotthárdon jártam, majd a Faludi Ferenc Főreáliskolában tanultam tovább. Utóbbi intézményben volt egy nagyon jó hitoktató, Farkas Imre bácsi, akit rajongva szerettünk. Többen vidéki gyerekként a Püspökvárban laktak, majd később a kisszemináriumba kerültek át, ahová sokszor én is bementem hozzájuk, sőt a székesegyházban ministráltam is. Már akkor az volt az érzésem, hogy nekem ott lesz majd dolgom. A negyedik gimnáziumi osztály elvégzése után magam is jelentkeztem a szombathelyi kisszemináriumba.
– Ekkorra azonban a kommunisták már teret nyertek Magyarországon.
– Igen, már folyt a Mindszenty-ügy, a bíborost 1948 végén őrizetbe vették, letartóztatták, az egyházat nagyon támadták. A szombathelyi püspök ekkor úgy döntött, hogy nem enged minket civil gimnáziumba. És mivel a premontrei rendtől elvették az iskolákat, az ottani tanárokat felvette a püspökségre, ahol a közreműködésükkel zárt gimnázium indult. Itt tanultam három évet, majd feloszlatták a kisszemináriumot. Ezt követően különbözeti vizsgákat tettem, és az érettségi megszerzése nélkül bekerültem a szemináriumba, ahol első éves teológus lettem. Egy év után azonban ezt is feloszlatták, utána Győrbe jártam, ahol 1956-ban fejeztem be a szemináriumot. Megkaptam az abszolutóriumot, felszentelhettek volna papnak, csakhogy mivel édesapám még az előtt beíratott az elemi iskolába, hogy betöltöttem volna a hatot, így túl fiatal voltam. A püspök atya ezért a központi szemináriumba küldött, ott jártam teológiára.