Csák János: Szellemünket és lelkünket senki nem tudja elfoglalni

Szabadok vagyunk, és az önrendelkezésünket semmilyen hatalom vagy tetszetősnek tűnő korszellem kedvéért nem adjuk fel – hangsúlyozta a miniszter.

2023. 03. 15. 11:21
Csák
Fotó: Teknős Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március 15-én hős elődeinkre emlékezve hirdetjük, hogy a magyarok immár 1100 éve, harminchárom nemzedék óta a szabadság népe. Szabadok vagyunk, és az önrendelkezésünket semmilyen hatalom vagy tetszetősnek tűnő divat, korszellem kedvéért nem adjuk fel

hangsúlyozta a Múzeumkertben tartott ünnepi beszédében Csák János. 

A kulturális és innovációs miniszter kiemelte: hazánk, a Kárpát-medence mindig is határvidék volt. – Volt, amikor a hadak csak átrohantak rajtunk, és voltak idők, amikor megszállás alá kerültünk, de soha nem hódoltunk be senkinek, nem lettünk senkinek a gyarmata. Mert szellemünket és lelkünket senki nem tudja elfoglalni. Magyarnak lenni szellemi jelenség és lelki örökség – mutatott rá.

Kultúra nélkül széthullik a közösség

– szögezte le a tárcavezető.

A miniszter megfogalmazása szerint a magyar kultúra erős alapokon nyugszik, és győztesei vagyunk a történelemnek. – Minden nehézség ellenére álljuk a sarat, alkotunk és gyarapodunk – rögzítette. 

Szót ejtett arról is, hogy a béke fontosságát a szomszédunkban dúló háború árnyékában nem lehet eléggé hangsúlyozni, ha pedig elszabadul a háború, akkor egész Európa elpusztul.

– Ma az a bátorság, ha kimondjuk: békét akarunk! – rögzítette Csák János, majd kiemelte: a küzdelemnek akkor van értelme, ha van családunk, gyerekeink, akik megöröklik a magyar kultúrát és szabadságot. – Az Isten, haza, család hármas a magyar szabadság záloga – jegyezte meg.

A miniszter kiemelte azt is: elődeink gyakran sokkal nehezebb körülmények között is képesek voltak helytállni. Sehonnai bitang emberek lennénk, ha nem lennénk méltók hozzájuk. 

Éppen ezért nekünk, mai magyaroknak nem lehet más a programunk, mint hogy a magyar szabadság szellemi jelenségét és lelki örökségét átadjuk a következő nemzedékeknek, és ezzel megalapozzuk a cselekvőképes, akarni tudó, gazdaságilag erős és kulturálisan magabiztos családokból álló magyar nemzet jövőjét a következő 1100 évre. 

– Éljen a magyar szabadság, éljen a haza! – zárta beszédét Csák János.

– 1100 éve élnek magyarok a Kárpát-medencében, és ahhoz, hogy egy nép megőrizze a cselekvőképességét, önazonosság szükséges, amihez pedig szabadság kell – fogalmazott Csák János a Magyar Nemzeti Múzeumban a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából a Hír TV-nek adott interjúban. Mint mondta, szolga ember nem tud szabad lenni, és nem lesz cselekvőképes.

– 1848 a bizonyítéka annak, hogy ezt békés eszközökkel, alkotmányos módon próbáltuk elérni – szögezte le a tárcavezető. Kiemelte, hogy csak akkor van értelme a családi életünknek és a nemzedékeken keresztül a örökség átadásának, ha annak van tartalma. – A mi kultúránk tartalma összefoglalható három szóban: Isten, család, haza – húzta alá Csák János. Szót ejtett arról is, hogy március 15. a bátorságra emlékeztet, a kultúra pedig az a gyökerünk, amiből mindig erőt meríthetünk.

– A családok nélkül a kultúránk nem fog tovább élni, mivel az elsősorban a családokon keresztül öröklődik át – jegyezte meg a miniszter. Végül hangsúlyozta: a hazának el kell jutnia oda, hogy legyen olyan erős, hogy meg tudja teremteni a békét és a biztonságot.

 

Borítókép: Csák János kulturális és innovációs miniszter beszédet mond a Magyar Nemzeti Múzeum előtt tartott megemlékezésen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulóján Budapesten 2023. március 15-én (Fotó: Teknős Miklós)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.