A Balatonhoz hasonlóan viharjelző rendszer működik a Velencei-, a Tisza- és a Fertő tónál is. Utóbbi kiszolgálását az osztrák meteorológiai szolgálat (GeoSphere Austria) látja el. Az érintett tavaknál a katasztrófavédelem viharjelző lámpái mutatják az érvényes jelzési fokozatot.
Az OMSZ a nap huszonnégy órájában figyelemmel kíséri a légköri folyamatokat, és az időjárási előrejelzések mellett szükség esetén viharjelzéseket ad ki a tavakra. Erről a meteorológiai szolgálat honlapján, valamint az OMSZ Meteora nevű, ingyenesen letölthető mobiltelefonos alkalmazásán keresztül lehet folyamatosan tájékozódni.
Az elsőfokú viharjelzés az erős, óránként 40 és 60 kilométer közötti erősségű szélre, a másodfokú viharjelzés pedig a viharos, 60 kilométer óránkénti erősséget meghaladó szélre figyelmeztet.
A viharjelzéseket a várható szélerősödés előtt fél-másfél órával korábban adják ki. Az OMSZ részt vesz a Balatonnál lévő nagyszabású rendezvények időjárási biztosításában is – tájékoztatott az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A Balatonnál háromféle viharjelzés is lehet
A Balaton a viharjelzések kiadásának szempontjából három medencére tagozódik:
- a Keszthelytől a Badacsony–Fonyód szorosig tartó nyugati medencére,
- a Fonyód és Tihany közötti középső medencére és
- a Tihanyi-félszigettől keletre elhelyezkedő keleti medencére.
Előfordulhat, hogy az egyes medencékben egyidejűleg eltérő fokozatú viharjelzések vannak érvényben. A Velencei-tónál és a Tisza-tónál egy adott időpontban egyféle jelzés érvényes. Ezeken a tavakon is a balatonihoz hasonló viharjelző lámpák tájékoztatnak a várható szélviszonyokról.
A viharjelzés az OMSZ speciális feladatai közé tartozik, közvetlenül az életvédelmet szolgálja. A viharjelzést automata meteorológiai állomáshálózat, meteorológiai műholdak és radarok, villámmérések is segítik. A Balatonon tavasztól őszig üzemelnek a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság által telepített speciális mérőplatformok, amelyek többek között a nyíltvízi időjárási viszonyokról szolgáltatnak adatokat. Közvetlenül a viharjelzést szolgálja a siófoki viharjelző obszervatóriumban működő nagy teljesítményű számítógép, amelyen időjárási előrejelző modellek számításait végzik.