Jelenleg negyvenhat traffibox üzemel az országban, és év végéig újabb negyvennyolc készüléket helyeznek üzembe – közölte a Vezess érdeklődésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). A mintegy nagyjából nyolcvan centis doboz helytől függően körülbelül 100–120 centiméter hosszú fémcsövön áll az út mellett, és kis ablak van rajta. A trükkösnek nevezett eszközben mobil sebességmérőt helyeznek el. Vagy éppen nincs bennük ilyen sebességmérő, de jelenlétükkel is lassításra késztetik az autósokat.
Azért is hatékonyabbak az utak fölé szerelt fix készülékeknél, mert forgathatók, vagyis a kétirányú forgalmat is képesek figyelni. Akár naponta többször is fordíthatnak rajtuk, így a sofőrök sosem tudhatják, milyen irányban ellenőrzik az utat a rendőrök.
A rendőrség 2016 áprilisa óta üzemeltet 365 darab fix sebességmérőt országszerte, ezek 160 mobil készülékkel kiegészülve alkotják a Véda-rendszert. Ebből a 160 darab ARH CAM–S1 típusú traffipaxból raknak be egyre többet a traffiboxokba – az ő megfogalmazásukban: ideiglenesen. Az ORFK erről korábban azt közölte:
A sebességmérő eszközök elhelyezésének gyakorisága a területileg illetékes rendőri szerv döntésétől függ.
Ezeken a helyeken lesz 2023 végéig
Több megkérdezett település nyilatkozott pozitívan a szerkezetről, és jelezték, hogy elindították a felállítását. Az ORFK tájékoztatása szerint az alábbi helyszíneken helyeznek üzembe traffiboxot az év végéig:
- Alsónémedi, Haraszti út
- Árpádtető, 66-os számú főút
- Balatonboglár, 7. számú főút
- Bátonyterenye, 21-es számú főút
- Berettyóújfalu, Honvéd utca
- Budapest, Árpád fejedelem utca
- Budapest, Zöldlomb utca
- Budapest, Törökvész út
- Budapest, Kapy utca
- Budapest, Hidegkúti út
- Budapest, Máriaremetei út
- Budapest, Nagykovácsi utca
- Budapest XVIII. kerület, Üllői út
- Budapest XVIII. kerület, Üllői út
- Budapest, Weiss Manfréd út
- Budapest, 6-os számú főút
- Debrecen, Budai Nagy Antal utca
- Debrecen, Apafi utca
- Eger, Árpád út
- Fertőboz, Fő utca
- Fertőszentmiklós, Újtelep utca
- Fertőszentmiklós, Vadász utca
- Fertőszentmiklós, Rákóczi utca
- Gyula, Temesvári út
- Harta, 51. számú főút
- Hódmezővásárhely, Jókai utca
- Iklad, Szabadság út
- Iváncsa, Fő utca
- Iváncsa, Hunyadi utca
- Jászberény, Kossuth Lajos út
- Királyszentistván, 7202-es út
- Körmend, M80-as út
- Levelek, József Attila utca
- Mélykút, 55. számú főút
- Nagycenk, Kiscenki utca
- Nemesvámos, Kossuth Lajos utca
- Sopron, Soproni utca
- Székesfehérvár, Szent Flórián körút
- Szolnok, Karinthy Frigyes út
- Tapolca, Keszthelyi út
- Tapolca, Május 1. utca
- Tapolca, Sümegi út
- Tapolca, József Attila utca
- Tapolca, Pacsirta utca
- Tapolca, Juhász Gyula utca
- Tiszaújváros, 35-ös számú főút
- Újfehértó, 4. számú főút
- Újkér, Soproni út
- Újpetre, Kossuth Lajos utca