– Az Ozempicben található szemaglutid hormon azontúl, hogy kifejti az inzulint termelő bétasejtekre a kedvező hatását, lassítja a gyomorürülést és a központi idegrendszeren keresztül csökkenti az étvágyunkat. Ez a cukorbetegeknek nagy segítség, hiszen a legtöbbjük elhízott, így a gyógyszernek hála az előírt diétát is könnyebb betartaniuk – fogalmazott Pusztai Péter, a Budai Egészségközpont endokrinológusa. Kiemelte:
tehát valójában nem az Ozempictől indul be a fogyás, hanem attól, hogy a szer hatására kevesebbet eszünk.
Amíg hazánkban kizárólag a kettes típusú cukorbetegség kezelésére használatos, az USA-ban bárki hozzáférhet ehhez a gyógyszerhez, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) ugyanis elfogadta mint étvágycsökkentő szert is. – Nálunk hivatalosan nem olyan könnyű hozzájutni ehhez a készítményhez, kizárólag kettes típusú cukorbetegek számára írható fel akkor, ha előtte metformin vagy szulfonilurea hatóanyagú gyógyszert használt a beteg, illetve a hemoglobin A1C-je hét feletti értéket mutat – hívta fel a figyelmet.
A szemaglutidok veszélye, hogy a hasnyálmirigy izgalmát okozzák, amely hasnyálmirigy-gyulladást okozhat, az állatkísérletek pedig azt mutatták, hogy előfordulhat medulláris pajzsmirigydaganat is.
Pusztai Péter szerint a megfelelő óvintézkedések mellett ezek a mellékhatások elkerülhetők. – Fontos, hogy a kezelés előtt egy laboratóriumi vizsgálattal ellenőrizzük a kalcitonin értékét, és mindenképpen érdemes a pajzsmirigyet ultrahanggal megvizsgálni. A betegek tájékoztatása is elengedhetetlen, mindig hangsúlyozom, hogy bármilyen hasi fájdalom lép fel, hagyják abba a szedését, és járjanak a végére, mert bár az esetek többségében egy banális dolog áll a háttérben, jobb, ha utánajárunk – javasolta az endokrinológus, aki arról is beszélt, ez a gyógyszer még térítéssel is sokba kerül, tízezer forintnál kezdődik az ára, ezért a szakorvosoknak minden esetben meg kell kérdezniük, hogy az alkalmazandó kezelést finanszírozni tudják-e a betegek. Ennek ellenére mégis népszerű.