A képviselő emlékeztetett, hogy Gyurcsány Ferenc nem kevesebbet állított, hogy nincs semmilyen megalapozottsága annak, hogy az Európai Bizottság bármiféle jogi, jogállamisági kifogást emeljen Magyarországgal szemben, és ő maga ismerte be a nyilvánosság előtt, hogy az Európai Bizottságnak politikai kifogása van Magyarországgal kapcsolatban, ami önmagában elképesztő.
Folyamatosan egyeztetett a baloldal
– Az Európai Unió alapszerződésével ellentétes ez a bizottsági magatartás, ami ezt a politikai véleménykülönbséget jogi köntösbe öltözteti, hogy szó szerint idézzem a magyar dollárbaloldal vezetőjét – mutatott rá.
Hozzátette: Gyurcsány azt is elismerte, hogy ennek a politikai nyomásgyakorlás jogi köntösbe öltöztetésének a munkálataiban kőkeményen, hatalmas energiával vettek részt a dollárbaloldal európai parlamenti képviselői. – Folyamatosan egyeztettek az Európai Bizottság tagjaival, és ők találták ki a Magyarországgal szemben megfogalmazott politikai elvárásokat, a kizárólag csak ürügyként szolgáló úgynevezett jogállamisági mérföldkő feltételeket, amelyeket végül a testület befogadott – szögezte le Deutsch Tamás.
Elmondta, hogy a bizottsághoz intézett levelükben három világos és egyszerűen megválaszolható kérdést tettek fel.
– Az első kérdésünk arra vonatkozik, hogy az Európai Bizottság tagjai és munkatársai, tehát a brüsszeli bürokrácia vezető tisztségviselői közül konkrétan kik és hány alkalommal folytattak titkos, nem nyilvános politikai egyeztetéseket a magyar baloldali politikusokkal a Magyarországot érintő európai bizottsági lépésekről szóló döntéseket megelőzően. Ez azért lényeges kérdés, mert az Európai Bizottság működésére vonatkozó világos, egyértelmű és szigorú alapszerződési rendelkezés pártatlan, elfogulatlan, pártpolitika-semleges eljárást ír elő az egész testület számára – hangsúlyozta.
Mint fogalmazott, a második kérdés arra vonatkozik, hogy a jogi köntösbe bújtatott politikai követelések közül pontosan melyeket javasolták a magyar baloldali politikusok, a harmadik pedig arra, hogy tettek-e javaslatot ezeken a titkos politikai egyeztetéseken arra, hogy a magyar gyermekvédelmi törvény eltörlése is az Európai Bizottság által támasztott feltételek között legyen.
A politikus úgy véli továbbá, hogy a magyar baloldal politikusai folyamatosan lépnek ugyanabba a folyóba, például Donáth Anna, a Momentum politikusa hosszú ideig tagadta, hogy egyeztetést folytatott volna európai biztosokkal, a Magyarországra gyakorolt politikai nyomásgyakorlást elősegítve, azonban a politikus végül bevallotta az ellenkezőjét.
Csoda, ha válaszolnak
Deutsch szerint a bizottságnak egy hónapja van, hogy válaszoljon a kérdésekre. – Csodálkoznék, ha most kivételesen betartanák, és egyébként pedig ha nem tartják be, akkor majd tájékoztatnak minket arról, hogy még mennyi idővel hosszabbítják meg a válaszadást, mi meg türelemmel kivárjuk – mondta.