Arra számítunk, hogy a tudományos és kulturális élet képviselőivel való találkozására Ferenc pápa azzal az egyértelmű szándékkal érkezik, hogy fontos üzenetet fogalmaz meg nekünk – közölte lapunk kérdésére Birher Nándor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának (PPKE BTK) dékánja azzal kapcsolatban, hogy a szentatyát április 30-án délután fogadják az intézmény Információs Technológiai és Bionikai Karán.
Birher Nándor azt mondta, a helyszínválasztás azért izgalmas, mert a tudomány legmodernebb szegmenséről van szó.
Az intézmény bejáratánál kétszáz hallgató várja majd Ferenc pápát, erre a lehetőségre előzőleg pályázni lehetett. Mindez azért is fontos, mert ez a program zárt körű rendezvény lesz, bent a hallgatók közül negyvenen fogadják majd a szentatyát, ők egyben segítők is lesznek, hogy a tudományos és kulturális élet prominensei otthon érezhessék magukat az egyetemünkön
– emelte ki a dékán. Ferenc pápát Kuminetz Géza atya, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora köszönti majd, ezután egy oktatói és egy hallgatói tanúságtétel következik. A szentatya rövid, néhány perces zenei betét után szól majd az egybegyűltekhez, majd a találkozó közös imádsággal zárul. – Ez a rendezvény kiemelten fontos egyetemünknek, a programot a Vatikán kérésére iktatták be a szervezők a szentatya programjába, akinek fontos, hogy ellátogasson a vezető katolikus felsőoktatási intézetbe – mondta Birher Nándor.
A PPKE BTK dékánja kifejtette: a rendezvényen az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Gál Ferenc Egyetem és az Apor Vilmos Katolikus Főiskola képviselői is jelen lesznek.
– A pápa nagyon számít a katolikus felsőoktatásra. Egyetemünk ráadásul idén harmincéves, és az eltelt három évtizedben nagyon fontos tapasztalatokat szereztünk a magyar egyház és a Vatikán viszonylatában, elsősorban történeti oldalról. Az intézmény keleti kapcsolatai is erősek, elég csak az örmény és a szír kapcsolatokra gondolni – mutatott rá a dékán.
Birher Nándor kifejtette: Ferenc pápa folyamatosan kapcsolatot tart a tudományos és kulturális közélettel. Emlékeztetett arra, hogy a szentatya egy évvel ezelőtt összehívta a Róma környéki egyetemi rektorokat, vezetőket.
Az ő figyelmüket is felhívta arra, hogy mennyire fontos a fiatalság és a tudásátadás szerepe egy olyan időszakban, amikor ennyi kihívással kell szembenézni. Napjainkban ki kell emelni a mesterséges intelligenciával kapcsolatos etikai kérdéseket, ezen a területen is fontos kutatásokat végez az egyetemünk
– hangsúlyozta.
Borítókép: Ferenc pápa szívesen tér vissza Magyarországra (Fotó: Kurucz Árpád)