– A nemzetpolitika célja a nemzetegyesítés a Kárpát-medencében és a diaszpórában egyaránt – mondta köszöntőjében a Kőrösi Csoma Sándor-program és a Petőfi Sándor-program ösztöndíjasainak zárókonferenciáján a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Potápi Árpád János kifejtette: mostanra egységes Kárpát-medencéről lehet beszélni az oktatás, a kultúra, a média, a sport és a nemzetpolitikai programok területén. A politikus kiemelte: jó látni, ahogy egyre inkább megerősödik a nemzeti összetartozás élménye és érzése a fiatalokban, illetve a gyermekekben is.
Fontosak a fiatalok
– A nemzetpolitika jövője nem képzelhető el fiatalok és gyermekek nélkül. Abban, hogy ez megvalósulhasson, sokat segítenek a nemzetpolitikai programokban közvetlenül közreműködők, így a két ösztöndíjprogramban kiutazók
– fejtette ki. A köszöntőt követően Potápi Árpád János átadta a diaszpórában és a szórványban szolgálatot teljesített ösztöndíjasoknak az okleveleket.
A nemzetpolitikai államtitkárság által egy évtizede, 2013-ban indított Kőrösi Csoma Sándor-program (KCSP), valamint annak mintájára 2015-ben először meghirdetett Petőfi Sándor-program (PSP) célja a diaszpórában és a szórványban élő magyarság megszólítása és megerősítése. A kezdeményezéssel azt igyekeznek elérni, hogy a világon minden magyar érezze, megbecsült tagja a nemzetnek, a programok ösztöndíjasain keresztül ezt az üzenetet küldik el minden magyar közösséghez világszerte.
Csaknem ezer ösztöndíjas
A két programban eddig csaknem ezer ösztöndíjas segítette értékteremtő és hagyományőrző tevékenységgel a diaszpórában és a szórványban élő magyar közösségek életét. A Kőrösi Csoma Sándor-programban 661, míg a Petőfi Sándor-programban eddig összesen 308 ösztöndíjas látta el megbízatását.
Legutóbb, a 2022 szeptemberében induló programszakaszban a Kőrösi Csoma Sándor-programban 19 országban 64 ösztöndíjas, míg a Petőfi Sándor-programban öt országban 21 ösztöndíjas teljesített szolgálatot. Az ösztöndíjasok szerteágazó tevékenységgel – magyarnyelv-oktatással, néptánc- és népzenetanítással, cserkésztevékenységgel, rendezvényszervezéssel, az egyházi életben való részvétellel – nagyban hozzájárulnak a külhoni magyarság identitásának megőrzéséhez.
Jelentős eredmények
A nemzetpolitikai államtitkárság azt tapasztalja, hogy az ösztöndíjasok munkájuknak köszönhetően az elmúlt évek során jelentősen erősödtek a magyar közösségek szerte a világon, valamint szorosabbá váltak a kapcsolatok az anyaország és a külhoni magyar szervezetek között.
A nemzet egységét kiválóan szemlélteti, hogy az ösztöndíjasok közül többen maguk is a határon túlról érkeztek, az idei KCSP-sek között Erdélyből, Felvidékről, Vajdaságból, Kárpátaljáról és Németországból is volt ösztöndíjas.
Borítókép: Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár (Fotó: Bach Máté)