Hazánkban közel két és fél millió ember szenved allergiás megbetegedésben. Az allergiások csaknem fele a virágporra (pollenre) érzékeny, amelyek közül első helyen az épp most virágzó, országszerte tüneteket okozó parlagfű áll.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ korábban már tájékoztatott, hogy az idei évben a parlagfű tömeges pollenszórása augusztus első napjaiban veszi kezdetét, a szezon tetőzése pedig az előző évek tapasztalatai alapján augusztus végén, szeptember elején várható.
Jelezték azt is, hogy a parlagfűszezon erősségét nagyban befolyásolja az augusztus és szeptember időjárása. A pollenterhelést a tartós, esős időszakok átmenetileg visszavethetik, azonban a záporok, zivatarok csak rövid időre tisztítják meg a levegőt.
A parlagfűpollen-riasztási rendszer (PPRR+) térképes előrejelzése szerint ezekben a napokban a parlagfű pollenkoncentrációja már a nagyon magas tartományban alakulhat. Augusztus 27-én pedig a Dunántúl és az Alföld déli részein akár az extrém magas szintet is elérheti a parlagfű virágporának koncentrációja.
Ennek következtében a parlagfűre érzékenyeknél már közepes/erős tünetek jelentkezhettek, amelyek a pollenkoncentráció emelkedésének hatására fokozódhatnak, jelentkezhet orr- és szájnyálkahártya-viszketés, orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés.
Éppen ezért a parlagfűre érzékeny allergiások számára fontos a megfelelő gyógyszerek szedése, valamint szükség esetén a szakorvos felkeresése. Enyhíthetik tüneteiket azzal is, ha minden este lefekvés előtt hajat mosnak, gyakran és alaposan porszívóznak a lakásban, vagy nedves ronggyal letörlik a port. Érdemes ilyenkor az ágyneműt is gyakrabban cserélni, különösen a párnahuzatot. Javasolt kerülni a szabadban történő szárítást.
A tájékoztatás szerint a kifejlett parlagfű terjedése ellen leghatékonyabban felmagzás előtt, bimbós vagy virágos állapotában végzett kaszálással lehet védekezni, ami a földhasználóknak jogszabályban előírt kötelezettsége. A lakosság által észlelt parlagfüves területek Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal vagy a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület oldalán keresztül könnyedén bejelenthetők.
Borítókép: A Baranya Vármegyei Kormányhivatal szakembere parlagfű virágbimbóját mutatja Bicsérd közelében (Fotó: MTI/Sóki Tamás)