Elég világosan arról beszéltem, hogy óvatosan kell kezelni a pedofíliának nevezett esetek egy részét. Szó sincs arról, hogy megbocsátó lennék az erőszakkal, vagy a hatalmi helyzettel való visszaélésekkel szemben. Sőt: azt mondom, hogy ezek nagyon súlyos bűncselekmények, amelyek szigorú büntetését helyeslem
– hangsúlyozta a Népszava megkeresésére Kőszeg Ferenc. A Magyar Helsinki Bizottság alapítója ugyanakkor továbbra is azon a véleményen van, hogy az „ilyen esetek egy részében nagyon komplex viszonyról van szó, mikor is a hatósági beavatkozás és a nyilvánosság az áldozatnak többet árthat, mint amennyit használ.”
A történtek előzménye az SZDSZ-es honatya a Partizánnak adott interjújára vezethető vissza, ahol erősen megkérdőjelezhető, már-már a pedofíliát védelmező véleményt fogalmazott meg. Kőszeg Gulyás Márton műsorvezető kérdéseire egyebek mellett arról beszélt, hogy szerinte az érzelmi kapcsolatok nagyon széles körűek, amelyeket nem lehet merev kategóriákba leírni. Mint fogalmazott,
egy szexuális kapcsolat egy felnőtt és egy fiatalkorú között semmiképpen nem fogadható el. De ha emögött egy pusztán lelki és érzelmi kapcsolatról van szó, akkor ezt elítélni, és hát, akár büntetni, az szerintem nagyon helytelen.
Ennek kapcsán kiemelte, miszerint „elég sok szexuális kapcsolat volt diák és tanár között, ami tilos volt és helytelen, de nem volt belőle nagy ügy, mert hozzátartozott az élethez”. Véleménye szerint akkor legyen az ilyen eseteknek hatósági következménye, amikor tényleg valami megengedhetetlen történik.
Az interjút követően a Magyar Helsinki Bizottság közleményt adott ki, amelyben kijelentették, hogy
a hatalommal való visszaélés ellen küzdő jogvédőkként és gyakorló szülőkként, oktatókként is teljességgel elfogadhatatlanok az interjúban megjelenő nézetek.
Válaszul Kőszeg közölte: a bizottság közleményének megjelenése után semmiféle személyes megbeszélésre nem tart igényt. Sőt mi több, az alapító elnöki címről, valamint a Helsinkitől kapott kitüntetéséről is lemond.