Bár a legújabb népszámlálás a barcasági csángók számának csökkenését mutatja, ez nagyon erős közösség, ahol van utánpótlás. Ezt bizonyította a szintén díjazott Hétfalusi Magyar Ifjúsági Klub vezetőjének beszámolója, amely szerint 120 olyan tagja van a szervezetnek, aki 25 év alatti, és jelentős munkát végeznek a magyar kultúra, hagyományok őrzésében – mutatott rá.
Számomra ez volt a fontos üzenet: hogy van utánpótlás. És ez azt jelenti, hogy van jövő is
– mondta Szili Katalin. A magyar kormánynak a szülőföldön élést, boldogulást és gyarapodást biztosító támogatási rendszeréről is beszélt, amellyel nemcsak alkotmányos kötelezettségének tesz eleget, hanem politikája fundamentumaként keresztényi és nemzeti elkötelezettsége vezéreli.
A szórványbeli magyarok a nemzet bástyái, és a bástyákat erősíteni kell. És erősíti is a magyar kormány […], a barcasági magyarságot is segíti a megmaradásban
– mondta Kalmár Ferenc miniszteri különmegbízott.
Nyilatkozatában konkrét példaként a magyar kormány támogatásával Erdélybe is eljuttatott iskolabuszokat említette, amelyeknek köszönhetően Négyfaluban elindulhatott egy magyar osztály.
A barcasági csángóság nagyon összetartó, és eléggé zárt. Mi bízunk a megmaradásban
– mondta Kalmár Ferenc, méltatva a helyieknek a magyarságuk megőrzésére tett erőfeszítéseit, kezdeményezőkészségét és az egyházi elöljáróknak ebben nyújtott segítségét. Azt is kiemelte, hogy a szülőföld kötelez, brassói születésűként számára nincs ehhez a díjhoz fogható elismerés.