Nyolc év alatt egymillió migránst tartóztatott fel a műszaki határzár

Magában a műszaki határzárban, a rendőreink megtámadásához használt téglák, farönkök és létrák mellett tartott sajtótájékoztatót Röszke közelében a súlyosbodó migrációs helyzetről Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Bakondi György tábornok, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.

Magyar Nemzet
Forrás: Délmagyarország2023. 09. 05. 14:30
Magyarország határkerítés 2023.09..05. Szentkirályi Alexandra és Bakondi György Képen: Fotó: Török János TJ DM délmagyar Fotó: Török János/ Délmagyarország
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendhagyó sajtótájékoztatót tartott ma délelőtt Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója: az utóbbi elsőként megmutatta a kormányszóvivőnek és a sajtó munkatársainak azokat a téglákat, köveket, fadarabokat, amikkel a migránsok a rendőröket támadják – közölte a Délmagyar

A határsértéshez használt létrákat mutatja Bakondi György Szentkirályi Alexandrának (Fotó: Délmagyarország/Török János)

Újszerű szervezettség

– Azért gondoltuk, hogy ne valamelyik irodában tartsunk sajtótájékoztatót, hanem itt a helyszínen, hogy az olvasók, tévénézők képet kapjanak a helyzetről – mutatta a téglákat Bakondi, amikkel a magyar járőröket támadták migránsok. – A határőrizeti operatív helyzet bonyolult. Több tekintetben szokatlan, ami a határon, illetve a túloldalon, a határtérségben történik. Újszerű a szervezettség fokozott megjelenése, a nagy csoportok egyidejű kísérlete. Legutóbb 19 helyszínen próbálkoztak bejutni egy időben, ami az embercsempész bűnbandák fokozódó aktivitását jelenti. Hét rendőr sérült meg idén munka közben. Ami további változás a határ túloldalán, hogy megtámadták a lakosságot, amire 2015 óta nem volt példa – magyarázta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.

 

Egyre több török érkezik

A számokról szólva Bakondi elmondta, az első negyedévben 27 600, a másodikban 36 490, harmadik negyedévben 43 300 migránst fogtak el. A nyári hónapokban is folyamatosan emelkedett az elfogott migránsok száma, zömük szír, afgán, török, marokkói és pakisztáni. – A másik fontos tapasztalat, hogy jelentős számban érkeznek török állampolgárok június óta, akik legálisan lépnek be Szerbiába, és aztán taxikkal közelítik meg a határt és próbálnak illegálisan bejutni az Európai Unióba – tette hozzá Bakondi.

Helyesek a kormányzati döntések

– A számok is és a tendenciák is azt mutatják, hogy azok a kormányzati döntések, amelyet 2015-ben a magyar kormány meghozott, és amelyek miatt számos politikai támadás ért bennünket, helyes döntések voltak, jól szolgálják a magyar belbiztonság stabilitását, de legalább ennyire segítik az európai uniós biztonságot is. Jogos lenne az elvárás, hogy ezeket a berendezéseket és ezeket az erőket, amit itt alkalmazunk, ne csak magyar költségvetési forrásból kelljen finanszírozni, hanem legalább ötvenszázalékos arányban uniós finanszírozást elképzelhetőnek tartunk. Sajnos erre nincs jelenleg reális esély – hangsúlyozta Bakondi.

 

Szentkirályi: legfontosabb a béke

– Forró nyár után forró ősz következik, ami az illegális migráció elleni küzdelmet illeti. Mindannyiunk számára a legfontosabb a béke, a családunk és a biztonságunk védelme. A határon pedig éppen ezek azok az értékek, amelyek a nap 24 órájában támadás alatt állnak. Itt ezen a helyszínen nem nehéz felidézni 2015 nyarát, a röszkei ostromot, vagy éppen a Keleti pályaudvar megszállását, vagy az autópályán vonuló embertömegeket. Mi akkor is tudtuk, hogy mi a dolgunk, és ebben 3,362 millió magyar ember is megerősített minket a népszavazáson. De úgy néz ki, hogy ez a szűk egy évtized Brüsszelnek nem volt arra elég, hogy elvégezze a házi feladatát – vette át a szót Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő.

Szentkirályi Alexandra és Bakondi György egy a határrendészek elleni támadáshoz használt követ néznek Röszkénél (Fotó: Délmagyarország/Török János)

Nem a bajt kell idehozni

Szentkirályi úgy fogalmazott, Magyarország kormányának az álláspontja a kezdetek óta egyértelmű és világos: a kontinensre nehezedő migrációs nyomást Európán kívül kell feltartóztatni, nem a bajt kell idehozni, hanem a segítséget kell odavinni. Magyarország védi legharcosabban az európai határokat az illegális migránsoktól. – Számok nyelvére lefordítva ez azt jelenti, hogy nyolc éve áll a 165 kilométer hosszú és négy méter magas kerítés. Ez idő alatt pedig csaknem egymillió migránst tartóztattak fel a magyar hatóságok. A munkájuk nélkülözhetetlen és nem csak Magyarország, hanem Európa biztonsága szempontjából is. A nyomás várhatóan emelkedni fog. Magyarország már hatszázmilliárd forintot költött határvédelemre, és ennek eddig alig másfél százalékát biztosította az Európai Unió, miközben Európa határait is védjük akkor, amikor a saját határainkat védjük. A határzár tehát működik. A határkerítés nélkül ma Magyarország nem lehetne a világ egyik legbiztonságosabb országa. Mindezt számos intézkedéssel is biztosítja a kormány. Minden eszközzel harcolni fogunk és meg fogunk tartani Magyarországot egy biztonságos országnak – jelentette ki a kormányszóvivő.

Borítókép: Szentkirályi Alexandra, Bakondi György és a sajtó munkatársai (Fotó: Délmagyarország/Török János)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.