A bejgli hazánkban tradicionális karácsonyi édesség. Legtöbbször dióval vagy mákkal töltik, újabban azonban csak a képzelőerő szab határt a különféle töltelékeknek. A népi hiedelem szerint a diót rontás ellen kell enni, a mák pedig bőséget hoz a házhoz.
Nemcsak a töltelék lehet különböző, a bejgli tésztáját is többféle módon készíthetjük el. Erről beszélt nekünk Szabi, a pék, aki azt is elárulta, hogy az ő bejglije miért olyan különleges. Immár hatalmas rajongótábora van, akik csak és kizárólag tőle vásárolnak.
A tészta különlegessége
Szereti, ha egy kicsit több a töltelék, ezért ennek javára billenti a mérleg nyelvét a tésztával szemben.
Bejglijeit a legtöbb recepttel szemben kovásszal – és nem élesztővel – készíti, valamint nem használ semmiféle módosított alapanyagot.
Mindamellett száz százalékban tiszta alapanyaggal dolgozik,
figyel arra is, hogy mindent magyar beszállítóktól szerezzen be.
Minden egyes bejglit egyesével, kézzel készítenek – árulta el.
Azt vallom, hogy ilyenkor minden egyes ünnepi asztalra kerülő bejgli műalkotás kell hogy legyen.
– hangsúlyozta. Hozzátette:
a jó bejgli az valójában megreped, ha nem lesz repedezett, akkor valami probléma volt.
Szabi tanácsai a jó bejglihez
Szabit arról is megkérdeztük, mit javasol azoknak, akik otthon szeretnének bejglit készíteni.
A bejglinél fontos dolog, hogy nem szabad túl sok élesztőt rakni a tésztához, se túl sok kovászt, ellenkező esetben sütés közben az optimálisnál nagyobb lesz a térfogat-növekedés
– mondta.
A neves pék mesélte, hogy sokszor lát fotókat otthon készült bejglikről. Véleménye szerint gyakran előforduló hiba, hogy túl sűrűn teszik egymás mellé a sütőlemezre, és emiatt a bejgli oldala, ami a másikkal találkozik, általában kireped. Rakjuk ritkábban egymás mellé a rudakat, és süssünk inkább kétszer, így nagyobb eséllyel kerülhetjük el a kirepedést – javasolta.
A tészta sütésének titka
A bejgli tésztájával kapcsolatban azt is elárulta Szabolcs, hogy
hűvösen kell feldolgozni a tésztát és utána rá kell szárítani a tojássárgáját, aztán meg kell várni, míg a tojásfehérje is rászárad, mert ettől válik gyönyörű szép márványossá. Valamint nem szabad nagyon gyorsan, magas hőfokon sütni a bejglit, mivel egy tömör, nehéz süteményről van szó, és fontos, hogy a közepe is átsüljön.
Mikor jó a töltelék?
Figyelnünk kell a töltelék állagára is, mert nem lehet túl lágy vagy túlságosan kemény. Érdemes a tölteléket egy nappal korábban elkészíteni és állni hagyni úgy, hogy ne száradjon ki, és utána lehet a tésztára helyezni – hívta fel a figyelmet.