– A sztrájkot elsősorban azért kezdeményezték, mert a jövő évre a Volánbusz nem irányzott elő további fizetésemelést a munkavállalóinak – magyarázta a Magyar Nemzetnek Dobi István szakszervezeti vezető.
Lesz még buszos sztrájk idén?
Dobi István lapunknak elmondta: a karácsonyi időszakra nem terveznek további munkabeszüntetéseket, azonban amennyiben a Volánbusz nem kezdeményez tárgyalásokat a szakszervezettel, januárban újabb, a mostanihoz hasonló sztrájk lesz, amelynek során az elégséges szolgáltatást a törvényi szabályozásoknak megfelelően fenntartják.
A tiltakozással kapcsolatban a szervezet elnöke elmondta, hogy
vasárnap csaknem kétezer járat maradt ki országszerte, és a buszsofőröknek mostanra a 40 százaléka támogatja a szakszervezet követelését, azaz a bérrendezést.
Szerinte ez az arány hétfőre, a sztrájk végére át fogja lépni az 50 százalékot.
Amint arról már lapunk is beszámolt, a vasárnapra és hétfőre meghirdetett sztrájk tervezett ideje alatt biztosították az elégséges szolgáltatásokat, a várhatóan nem közlekedő járatok listáját a közlekedési társaság honlapján tették közzé. A Volánbusz közölte, hogy a vállalatnál működő majdnem húsz érdekképviseletből eddig egyik sem jelezte csatlakozási szándékát a munkabeszüntetéshez.
Az elégséges szolgáltatás keretében az első nap a járatok nyolcvan, a második nap pedig az 55 százaléka maradt üzemben,
ami azt jelenti, hogy a Volánbusz a két nap során összesen mintegy 23 ezer kieső járattal tervezett országszerte. Amennyiben az adott járatok közül az érintett autóbuszvezetők nem csatlakoznak a munkabeszüntetéshez és felveszik a munkát, akkor még több járat közlekedik menetrend szerint.
A Volánbusz továbbra is vitatja az indokolatlan munkabeszüntetés jogszerűségét, és jogorvoslattal él a végzés ellen, amelyben az elsőfokú bíróság elutasította kérelmét a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet által még az idei évre meghirdetett, kétnapos sztrájk jogellenességére vonatkozóan.
Miért most sztrájkolnak a volánbuszosok?
A vita a Volánbusz szerint nem a sztrájk lehetőségéről, hanem az időzítéséről szól. A társaság álláspontja szerint ugyanis idén munkabeszüntetésre sem ok, sem jogszerű lehetőség nincs, hiszen a kollektív szerződésben az évre érvényes bérmegállapodás van hatályban, amit a Volánbusz vezetése maradéktalanul betartott.
Felelős munkáltatóként a társaságnak szándékában és érdekében áll megállapodást kötni a jövő évi bérfejlesztésről.
A Volánbusz számára a legnagyobb értéket ugyanis munkatársai jelentik, ezért megbecsüli munkavállalóit, dolgozói megtartására és megelégedésük növelésére törekszik
– fogalmaztak.
A Volánbusz korábban már többször is kijelentette és most is hangsúlyozza, hogy elkötelezett a mielőbbi bérmegállapodásban, amit lehetőség szerint legkésőbb 2024. január 20-ig megkötne az arra jogosult érdekvédelmi szervezetekkel.
Az indokolatlan sztrájk ellenére a Volánbusz haladéktalanul megkezdte a felkészülést: a még elégséges szolgáltatásnak megfelelő menetrendet a személyszállítási törvényben előírt határidőn belül, két nappal a munkabeszüntetés megkezdése előtt nyilvánosságra hozta – hangsúlyozták.
A vártnál kevesebb sofőr sztrájkolt
A vártnál kisebb volt a Volánbusznál a sztrájk támogatottsága. A buszvezetők csaknem kétharmada továbbra is inkább a tárgyalóasztalnál küzdene a 2024-es bérfejlesztésért, a munkabeszüntetést nem látja indokoltnak – tájékoztatta hétfőn este az MTI-t a Volánbusz.
A Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet által meghirdetett munkabeszüntetés második napján tapasztaltak szerint a Volánbusz munkavállalóinak óriási többsége nem támogatta a munkabeszüntetést.
A sztrájkban a teljes dolgozói állomány mindössze 14 százaléka vett részt.
A hétfőn 16 órakor összesített adatok szerint a szakszervezet számításaival és közléseivel ellentétben a munkabeszüntetésben részt vevő buszvezetők aránya a teljes állományukhoz képest 21 százalék, a hétfőn dolgozók létszámához képest pedig 39 százalék volt.
A Volánbusz közölte: a vezetés továbbra is elkötelezett, hogy a korábbi évek gyakorlatának megfelelően még januárban megkösse a 2024-re vonatkozó bérmegállapodást a munkavállalókkal.