Legkésőbb csütörtökön, január 18-án éjfélig lehet beadni a tankötelezettség kezdő időpontjának halasztásáról vagy korábbi megkezdéséről szóló kérelmeket. Az Oktatási Hivatal honlapján elérhető a kérelmek hiánytalan benyújtását támogató online űrlap, amelyet a szülők
ügyfélkapun hitelesítve elektronikusan vagy szükség esetén kinyomtatva, postán is eljuttathatnak a hivatalnak.
Ők azok a gyerekek, akik maradhatnak még az óvodában
A tankötelezettség halasztása a következő tanévben tankötelessé váló (2017. szeptember 1. és 2018. augusztus 31. között született), korábbi megkezdése pedig a még nem tanköteles (2018. szeptember 1. és 2019. augusztus 31. között született) gyermekek esetében kezdeményezhető.
A kérvényhez bármilyen lényegesnek tartott dokumentum mellékelhető (például a gyermek fejlettségét igazoló óvodai dokumentum). Az online vagy a nyomtatható űrlap használata nem kötelező, ám jelentősen megkönnyíti a kérelmek hiánytalan benyújtását és feldolgozását.
Abban az esetben, ha a Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottsága a sajátos nevelési igény (SNI), illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTMN) feltárásával összefüggésben végzett vizsgálat keretében a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidőn belül (január 18. napjáig) szakértői véleményében javasolja, hogy a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben részesüljön, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség – hívták fel a figyelmet.
Ilyenkor a szakértői véleményt az óvodában kell bemutatni, az óvoda pedig annak alapján berögzíti az óvodában maradás tényét a köznevelés információs rendszerébe.
A hivatal arra is kitér, hogy amennyiben az SNI, illetve a BTMN feltárásával összefüggésben végzett vizsgálatban a gyermek további egy nevelési évig óvodában maradását támogató előzetes szakértői véleményt január 18. napjáig nem állítják ki, de a szülő szeretné, hogy gyermeke még egy évig óvodai ellátásban részesüljön, akkor a szülőnek kérelmet kell benyújtania a hivatalhoz a törvényi határidőn belül, vagyis legkésőbb január 18-án éjfélig.
Az Oktatási Hivatal emlékeztet: a gyermek hatodik életévének betöltése után a tankötelezettség megkezdésének halasztását kizárólag egy alkalommal és egy nevelési évre lehet kérelmezni.
A kérelmekről a döntést – szükség esetén a területileg illetékes pedagógiai szakszolgálat bevonásával – a hatályos jogszabályok alapján a hivatal hozza meg.
Hány gyermeket érint a sajátos nevelési igény?
A KSH adatai szerint közel százezer azoknak a gyermekeknek a száma Magyarországon, akik valamilyen sajátos nevelést igényelnek. Súlyos tanulási zavarral több mint 45 ezer gyermek kapott ezt igazoló szakértői véleményt, míg a súlyos figyelemzavaros gyermekek száma 6422, súlyos magatartás-szabályozási zavarral pedig 3158 főt diagnosztizáltak.