Nem volt konkrét megbízás, hanem Portik Tamás ötletadását fogadta el Gyárfás Tamás, ezért ítélte el a bíró „csak” bűnsegédként, előre kitervelten elkövetett emberölés miatt az úszószövetség egykori elnökét – derült ki Póta Péter, a Fenyő-ügy bírájának csütörtöki indokolásából.
Hét év Gyárfásnak
Gyárfást hét év fegyházbüntetésre, Portik Tamást pedig felbujtóként, előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberölés miatt életfogytiglani fegyházra ítélte a bíróság. Azért született utóbbi döntés, mert Portik esetében perújítást rendeltek el, és ezt az ügyet egyben kezelték az Aranykéz utcai robbantás ügyével, amiben korábban szintén kimondták a férfi bűnösségét. Gyárfás legkorábban büntetésének négyötödének letöltése után, míg Portik húsz év múlva szabadulhat.
A bíró az indokolását azzal kezdte, hogy amikor az olajügyekből jól ismert Energol Rt. volt igazgatója, Portik Tamás az ügyben lefoglalt, korábban általa rögzített hangfelvételek szerint Fenyőre utalva megkérdezte Gyárfástól, hogy „szétb…sszuk”, ő széttárta a kezét, ezzel pedig beleegyezett abba, hogy Portik megölesse nagy üzleti riválisát, Fenyő Jánost.
P.: Én azt kérdeztem tőled, hogy mi legyen az emberrel? Szétb…sszuk? Erre te azt mondtad, hogy igen. Ne…, nem én tettem [?] ilyenek [?] most nehogy kitaláld a végén…
Gy.: [Közbeszól.] Én úgy emlékszem, akkor, hogy…
P.: …és te mondtad nekem, hogy külön, hogy nem érted, hogy miért, de tönkre akarja tenni, el akarja venni tőled a tévét stb.
Gy.: Így van.
P.: Kivoltál. Látszik rajtad, látszik rajtad most, hogy például olyan pályán vagy, hogy az gusztustalan. Látszik az arcodon, látszik, hogy… Hát, a má’, olyan gusztustalan, hogy pozitív értelemben, gusztustalanul jó pályán vagy, arra értem. Látszik rajtad a megjelenéseden, jól nézel ki, nyugodt vagy, kiegyensúlyozott.
Gy.: Mert te megoldottad.
Fenyő nem tett le Gyárfás tönkretételéről, ez okozhatta a vesztét
Az ugyanis Póta Péter szerint igazolható, hogy Gyárfás Tamásnak súlyos, gyűlöletig fajuló konfliktusa volt Fenyő Jánossal, aki tönkre akarta tenni, el akarta lehetetleníteni Gyárfást, és ő ezt pontosan tudta. A bíró hosszan levezette, hogy milyen konfliktusok voltak a felek között.
A legnagyobb nyilvánvalóan a Nap-kelte körüli harc volt, amit Fenyő mindenképp meg akart szerezni Gyárfástól.
Ez egy darabig sikerült is a meggyilkolt médiacézárnak, hiszen egy külsős cég segítségével megszerezte a szerkesztési jogokat. Póta Péter megjegyezte azt is, hogy a bíróság 1996. október 11-én valóban Gyárfás mellett döntött, ám Fenyő János nem hagyott fel azzal, hogy tönkretegye Gyárfást és megszerezze tőle legféltettebb kincsét, a Nap-keltét. Ha Fenyő erre valahogy rátette volna a kezét, Gyárfás mindenét elvesztette volna: gazdasági súlyát, közéleti és politikai kapcsolatait.
Póta Péter hozzátette: a Fenyő és Gyárfás közötti konfliktus olyan szintig fajult, hogy még Horn Gyula miniszterelnök is megpróbált közvetíteni köztük. Nem az 1996-os bírósági döntés, hanem Fenyő János halála vetett véget a két médiacápa közötti háborúnak – nyomatékosította Póta Péter.
Az ítélet indokolásában az is elhangzott, hogy az exúszóelnök tudomást szerzett arról, hogy Fenyő továbbra is a gazdasági ellehetetlenítésén dolgozik, például egy az egyben neki tulajdonította az ellene indult, Kaposváron zajló adócsalási ügy „felhabosítását”.