– A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) új vezetőjeként mik az elsődleges célkitűzései és mi az, amin változtatni szeretne?
– Ami nagyon fontos, hogy az együttműködésünk meglegyen mind hazai, mind nemzetközi szinten. Tekintettel arra, hogy diszlokált osztályaink vannak az ország hat különböző pontján, Székesfehérváron, Pécsen, Győrben, Szegeden, Debrecenben és Miskolcon, így hazánkat szinte teljesen le tudjuk fedni. Kulcsfontosságú, hogy egységeink jól együtt tudjanak dolgozni a megyei rendőr-főkapitányságokkal. Ezeket a kapcsolatokat egyre szorosabbra kell fűzni, hiszen az információcsere munkánk alapja. Ezen túl szintén elengedhetetlen, hogy nagyon jó viszonyunk legyen a társszervekkel, így a Nemzeti Védelmi Szolgálattal (NVSZ), a Terrorelhárítási Központtal (TEK), a polgári titkosszolgálatokkal, valamint a külföldi társhatóságokkal. Meglátásom, hogy ez eddig is jól működött, ugyanakkor a jó mindig lehet jobb. Az NNI mindig híres volt arról, hogy nagyon jó nemzetközi kapcsolatai voltak, ezt azonban folyamatosan fejleszteni és javítani kell.
– Mire gondol?
– Gondolkozunk azon, hogyan lehetne hatékonyabbá tenni a munkánkat a migrációt érintően. Nem titok, hogy nagy az országunkat érő migrációs nyomás. A munkából az NNI is kiveszi a részét, például az embercsempészek elleni fellépésekben. Jogszabályváltoztatásra is szükség lehet, de ennek a részleteibe még nem mennék bele.
A lényeg, hogy azt szeretnénk elérni, hogy minél nagyobb veszteséget tudjunk okozni az embercsempészeknek és más bűnszervezeteknek is.
A legnagyobb deficitet úgy tudjuk elérni, hogyha azt a vagyont, amit bűnözésből szereznek, elvesszük tőlük. Az, hogy valaki bekerül a börtönbe, mert a szervezet tagjait a bíró elítéli, egy dolog. De ha a vagyonukat a rendőrség elkobozza, az nagyon tud fájni a bűnözői csoportoknak. Ebben az NNI jár az élen az országban.
– Az elrejtett vagyonokhoz mennyire tudnak könnyen hozzáférni?
– Elég jó a statisztikánk, ráadásul, ahogy említettem, a jó nemzetközi kapcsolatainknak köszönhetően ez sem akadály.
Az elmúlt években csaknem harmincmilliárd forintot tudott a magyar rendőrség elkobozni a szervezett bűnözői köröktől.
Itt a személyes kapcsolatokon is sok múlik, Ausztriával, Romániával, Szlovákiával például nagyon jó az együttműködésünk.
– Ha már Szlovákia, attól nem félnek, hogy esetleg egy-egy komolyabb bűnügyben az átadott információk kiszivárognak az ottani hatóságtól? Rémisztő híreket lehetett hallani az utóbbi időben korrupt rendőri vezetőkről, rendőri és ügyészi belháborúkról.
– Több komoly ügyben is volt az elmúlt tíz évben együttműködés, gondolok itt például az alvilági leszámolásokra, de soha nem tapasztaltuk, hogy bármilyen bizalmas információ visszajutott volna a célszemélyekhez.
– Az ön neve azután lett ismertebb a szakmán kívül a szélesebb közvélemény előtt is, hogy a romagyilkosságok ügyében miniszteri elismerésben részesült. A Magyar Nemzet nemrég interjút készített Kiss Árpád elsőrendű elítélttel, aki azt állította, több segítőjük még szabadlábon van. Mit gondol erről?
– A romagyilkosságok ügyében – többek között Kiss Árpád elmondásainak köszönhetően – indult egy új nyomozás, ugyanakkor abban nem lehetett azt igazolni, amit az elítélt elmondott. Ha lenne bármilyen olyan nyom, amin el tudna indulni a rendőrség, akkor újra nyomozást indítanánk.