A béremelésnek, valamint a felvételi rendszer és a tanárképzés megújításának köszönhetően két év alatt megduplázódott a pedagógusképzésre jelentkezők száma, ezért 2024 a tanárok évének nevezhető – mondta Hankó Balázs innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttoktatásért felelős államtitkár a 2024. évi felsőoktatási felvételi jelentkezési adatairól a közszolgálati televízió adásában. Az államtitkár közölte:
a februári határidőig 120 990-en jelentkeztek a megújult magyar felsőoktatásba, 22 százalékkal többen, mint két évvel ezelőtt.
Felidézte, hogy két évvel ezelőtt újragondolták a felvételit, rugalmasabbá tették a rendszert, a felvételi eredmények pedig igazolják az intézkedéseket. Úgy fogalmazott: az állam hátrébb lépett a felsőoktatásból, az egyetemek nagyobb szabadságot kaptak.
Az a cél, hogy az intézmények a térségi gazdasági szereplőkkel jobban együtt tudjanak működni, ehhez adtuk meg a megfelelő szabadságot nekik
– tette hozzá.
Népszerűbb a pedagógusképzés
A jelentkezési adatokat ismertetve elmondta:
ebben az évben is a gazdaságtudományi szakokat választották legtöbben, a második legnépszerűbb terület pedig a pedagógusképzés lett, több mint 17 ezer jelentkezővel.
Hankó Balázs beszámolt arról is, hogy minden második jelentkező vidéki egyetemet választott, és egyre többen felvételiztek a hátrányos helyzetű térségekből is. Munka mellett is egyre többen tanulnak, a 121 ezer felvételizőből több mint harmincezren a harminc év feletti korosztályt képviselik.
– Tudásgazdag Magyarországra van szükségünk – jelentette ki Hankó Balázs, aki kitért arra is, hogy a felvételizők március 25. és július 10. között tölthetik fel a dokumentumokat az e-felvételi rendszerbe, a ponthatárokat pedig július 24-én hirdetik ki. Megjegyezte: az eredményváró Pont ott parti ebben az évben vidéki helyszínen lesz.