Hankó Balázs: A szakképzés rugalmasabb, átjárhatóbb és versenyképesebb lett

Az államtitkár szerint a magyar szakképzésnek erős múltja, ugyanakkor erős jelene és jövője van.

Forrás: MTI2024. 04. 05. 17:24
HANKÓ Balázs Zoltán
Fotó: Katona Tibor
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A kormány intézkedéseinek köszönhetően rugalmasabbá, átjárhatóbbá és versenyképesebbé vált a szakképzés rendszere – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára pénteken Zalaegerszegen. Hankó Balázs a Csány László Technikum 140 éves, jubileumi ünnepségén kiemelte: az évforduló egyben azt is jelzi, hogy a magyar szakképzésnek erős múltja, ugyanakkor erős jelene és jövője van. 

A magyar szakképzés Európa-bajnok

– jelentette ki az államtitkár.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy rugalmasabbá, átjárhatóbbá és versenyképesebbé vált a szakképzés rendszere. Aki a szakképzésben jó eredménnyel végez – legyen szó akár informatikáról, akár gazdálkodástudományról –, felvételt nyerhet felsőoktatási intézménybe – mondta.

A szakképzésben történelmi léptékű béremelés történt – emlékeztetett Hankó Balázs – , januártól 24 ezer oktató 60 milliárd forintos bérfejlesztése valósult meg. Az intézményekben folyamatosak az infrastruktúra-fejlesztések. 

Az elmúlt időszakban 700 tananyagot digitalizáltak, a szakmai vizsgák ugyancsak elektronikus módon történnek

– hívta fel a figyelmet az államtitkár. Kitért arra is, hogy a diákok kiemelt ösztöndíjat kaphatnak: aki sikeresen leteszi a szakmai vizsgáját, a „mesterségbeli karrierjéhez” 150–300 ezer forintos ösztöndíjban részesülhet.

A megújult gyakorlatorientált képzéssel, illetve olyan erős technikumokkal, mint a zalaegerszegi intézmény, elérhetővé válik, hogy „2030-ig világbajnok legyen a magyar szakképzés” – hangsúlyozta az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár.

Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg fideszes polgármestere köszöntőjében elmondta, a Csányban végzett diákok a megszerzett tudás birtokában jó eséllyel tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Az önkormányzat – bár 2013 óta nem fenntartója a technikumnak – az intézmény fejlesztéséhez, bővítéshez és korszerűsítéséhez minden támogatást megad.

Borítókép: Hankó Balázs (Fotó: MTI/Katona Tibor)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.