A tartalékoskampány célja, hogy minél többen megismerhessék a honvédség által kínált területvédelmi tartalékos szolgálat nyújtotta lehetőségeket – jelentette ki a Honvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára a területvédelmi tartalékoskampány rendezvényén csütörtökön a Bálnában. Czermann János emlékeztetett, az orosz–ukrán konfliktus tapasztalatai egyértelművé tették: egy modern haderő jól felszerelt és kiképzett tartalék erő nélkül nem létezhet.
– A területvédelmi erők alaprendeltetése különlegességekben, elsődlegesen hátországvédelmi támogató, kiszolgáló-, illetve hangkiegészítő feladatok ellátása lesz, részvétel a rendvédelmi feladatokban, adott esetben árvízvédelmi határvédelmi feladatokra – részletezte. Felhívta a figyelmet arra, hogy a területvédelmi feladatok nélkülözhetetlen eleme az maga a tartalékos, aki szereti és ismeri azt az országrészt, ahol él és szolgál.
A tartalékos katonai szolgálat összeegyeztethető a civil életünkkel, családunkkal és felsőoktatási tanulmányok mellett is, bárki lehet területvédelmi tartalékos katona
– hangsúlyozta a politikus.
Czermann János felidézte, az egyetemi értelmiség és a Magyar Honvédség kapcsolata régi. – Az egyévi önkéntesség már 1882-ben megjelent a magyar haderőben, ahol jórészt felsőoktató végzettségűek teljesítettek szolgálatot – mondta, majd rámutatott:
mindkét világháborúban a magyar értelmiségből kikerülő tartalékos tisztek adták a tisztikar zömét.
A tartalékos katonai szolgálattal megszerzett tudás és képesség ma is hasznosítható mind a tanulmányok során, mind a civil életben egyaránt – tette hozzá.
A helyettes államtitkár az anyagi juttatásokra kitérve elmondta, minden tartalékos egy bruttó 150 ezer forintos szerződéskötési díjra lesz jogosult. A rendelkezésre állás időszakában évi több mint 600 ezer forint rendelkezésre állási díj jár a tartalékos katonáknak, továbbá úgynevezett ajánlási bónusz, amennyiben közreműködése eredményeként további tartalékos vagy szerződéses katona csatlakozik a Magyar Honvédséghez. Felhívta a figyelmet arra,
a felsőoktatási intézmények hallgatói 160 ezer forint tartalékos ösztöndíjra pályázhatnak, de az ösztöndíj értéke akár a 360 ezer forintot is elérheti, amennyiben a tanulmányai után szerződéses jogviszonyt is vállalnak.
Czermann János kitért arra is, hogy elsőként a Debreceni Egyetemen indul el idén szeptembertől az az új típusú honvédelmi felsőoktatási tantárgy, amelyben a hallgatók két félév alatt, egy alap kiképzéssel egyenértékű képzésben vehettek részt. Elvégzése esetén az egyetem jelentős kreditponttal ismeri el a résztvevők, hallgatók munkáját és erőfeszítését.
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára arról beszélt, a magyar felsőoktatásnak a nemzeti szolgálatát is el kell látnia, hiszen a jövő biztonságához versenyképes tudás és erős, edzett haderő kell.
Éppen ezért biztosítjuk, hogy a felvételi során a szolgálati fajtájától és időtartamától függően az önkéntes tartalékos katonai szolgálatot végzettek 16, 32 vagy 64 többletpontra jogosultak korlátozások nélkül, amivel akár az 500 fős ponthatárt is elérhetik
– hangsúlyozta, majd hozzátette: a megújult felvételi második évében már több mint 150-en keltek ezzel a lehetőséggel.