– Ha azt szeretnénk, hogy a magyarság fennmaradjon, akkor a demográfiai helyzetet családpolitikai eszközökkel kell kezelni – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi Szabadegyetem rendezvényén. Hornung Ágnes a Lépéskényszer – Európa demográfiai kihívása című kerekasztal-beszélgetésen elmondta: az, hogy
az európai trendekhez képest a magyarországi születésszám jól áll, az elmúlt tizennégy év munkájának eredménye.
2010 előtt a teljes termékenységi arányszám csökkenő tendenciát mutatott, hiszen sem anyagi biztonság, sem politikai biztonság nem volt az országban.
Migráció helyett a születésszám növelése
Kiemelte, ezek az alapfeltételek ahhoz, hogy a jövőbe lehessen tekinteni családpolitikai szempontból. Magyarország a migrációt tekintve is egyértelmű értékvállalást tett és a kormány a demográfiai helyzetet magyar eszközökkel, Magyarországon szeretné kezelni: sokat tesznek azért, hogy szülessenek gyermekek, illetve legyenek dolgozó fiatalok. Hozzátette, az ideális teljes termékenységi arány az kettőnél nagyobb szám lenne, és ha egy családban kettőnél több gyermek születik, akkor már „nőtt a nemzet”. Nagyon jó eredmény, hogy ez a szám az elmúlt tizennégy év alatt 1,23-ról 1,52-re növekedett, mellyel Magyarország az ötödik helyen van az unióban. Az esetleges csökkenés a koronavírus-járványnak, a háborúnak és az ezekkel járó gazdasági nehézségeknek tudható be – fűzte hozzá.
Hornung Ágnes felidézte:
a kormány sok olyan intézkedést is hozott, amelyekkel szeretnék bevonni az ifjúságot a munkaerőpiacra.
Ilyen például a 25 év alattiak személyi jövedelemadó-mentessége, ami a magyar családpolitika egyik fő eleme, mert az anyagi biztonság elérésében segíti a fiatalokat. A kormányban teljes életútban gondolkodnak és minden társadalmi csoportot lefednek a családpolitikai intézkedésekkel. Fontos, hogy az idősebb generációval is törődjenek, azt szeretnék elérni, hogy növekedjen az egészségben eltöltött éveik száma – emelte ki.