Az elemzés szerint nem állja meg a helyét az az állítás, miszerint Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa. A sajtót is körbejáró fogyasztásösszesítésről szóló adat ugyanis megtévesztő képet mutat az ország helyzetéről. A fogyasztásösszesítés ugyanis nem veszi figyelembe az ország GDP-adatait, ahogyan a foglalkoztatottságot és a szegénységi adatokat sem.
Ezért a megannyi helyen feltüntetett adat önmagában csak korlátozottan értelmezhető, és csúsztatásnak minősül az ebből való bárminemű következtetés is. A szegénység kérdése ugyanis sokkal összetettebb annál, egyetlen mutatót vizsgálva nem kaphatunk pontos és releváns információkat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium is megerősítette, hogy az emberek a jövedelmüket vagy elfogyasztják, vagy megtakarítják. Hozzátették, hogy Magyarországon a lakosság bruttó megtakarítási rátája a korábbi magas szintről még tovább növekedett, és meghaladta a 21 százalékos szintet, ami az unión belül a legmagasabb érték.
Tehát a magyar családok nem elköltik a jövedelmüket, hanem megtakarítják, ezért is vezethet fals információra, ha csupán a fogyasztási mutatókat vizsgáljuk egy ilyen kérdésben. Ha pedig további gazdasági mutatókat is megvizsgálunk, mint például a GDP vagy az egy főre vetített GDP, elmondhatjuk, hogy Magyarország egyik esetben sem sereghajtó az EU-ban.
2. Nem bizonyított, hogy Magyarország lenne a legkorruptabb ország az EU-ban
A korrupció mérése nem egyszerű feladat. A Transparency International évről évre közzéteszi a korrupcióérzékelési indexet, amelynek alapján a magyar média egyes szereplői tévesen azt a következtetést vonja le, hogy Magyarország az EU legkorruptabb országa. Pedig ez a kutatás nem a korrupciót méri, hanem azt, hogy a lakosok mennyire érzik a korrupciót. A Transparency a saját honlapján úgy ír az indexről: „A korrupcióérzékelési index egy összetett mutató, amely különböző független és elismert intézetek által készített szakértői felmérések korrupcióval kapcsolatos adataira épít.”
Tehát módszertanát tekintve is megkérdőjelezhető az eredmény, hiszen melyek azok a „független és elismert intézetek”?
– tette fel a kérdést a Transzparens Újságírásért Alapítvány.