„A támogatások nyolcvan százalékát a gazdák húsz százaléka kapja. Tehát ez nem módja annak, hogy az európai termelési rendszert fenn tudjuk tartani” – az Európai Parlament tolmácsa szerint ezt mondta Balogh Lili, civilként feltüntetett hozzászóló Brüsszelben az EU új mezőgazdasági stratégiájáról szóló vitában.
A közösségi médiaprofilja alapján Balogh Lili szimpatizál az LMBTQ-lobbival, és korábban több, Soros György támogatását is élvező szervezetnél is dolgozott. Korábbi munkahelyei, így a Védegylet, a Greenpeace egyaránt pénzügyi kapcsolatban álltak a Soros-hálózattal. Balogh jelenlegi munkahelyét, az Agroecology Europe-ot pedig maga az Európai Bizottság finanszírozza, így aztán nehéz véleményét objektív szakértői álláspontként kezelni a bizottság agráriumot érintő javaslatai kapcsán.
Emlékezetes, a héten az Európai Parlament megkezdte az Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke által kezdeményezett Stratégiai párbeszéd az EU mezőgazdaságának jövőjéről című jelentés tárgyalását. Balogh Lili saját bevallása szerint a dokumentum: „az elmúlt 8 hónapom tevékenységeinek egyike. Büszke vagyok, na!”
A szóban forgó, máris több agrárszervezet által kritizált javaslatcsomag előmozdítaná a növényi alapú étrendeket, és nem túl burkolt formában Ukrajna jövőbeli csatlakozását készítené elő, az eddigi területalapú támogatási rendszer megszüntetésével.
Balogh megszólalása feltűnően egybecsengett Magyar Péter gazdák kapcsán elhangzott kritikáival. Ismert, néhány nappal ezelőtt a Tisza Párt politikusa – Brüsszel terveivel szintén felűnő összhangban – a magyar gabonatermesztők érdekeivel szembemenve érvelt egy bejegyzésében. A nemrég a magyar élelmiszeripart privatizáló Raskó Györggyel együtt nyilatkozó liberális politikus 2027-től a gabonatermesztők helyett másoknak adná a forrásokat.
A Tisza Párt elnöke ezzel lényegében a területalapú támogatások eddigi rendszerének megszüntetését vetíti előre. Magyar szerint „ahogy az egész unióban, úgy Magyarországon is támogatni kellene az intenzívebb, nagyobb hozzáadott értékű, organikus mezőgazdasági termelést a jelenlegi extenzív gabonatermelést (sic!) helyett.”
A liberális politikus szerint tehát az úgynevezett organikus gazdálkodást – magyarul a biogazdálkodókat – kellene támogatni a gabonatermesztés helyett. Ugyanakkor bejegyzésében szembefordítja egymással a többi gazdát is. Mondanivalója alapján úgy tűnik, számára a kertészek többet érnek a szántóföldi növénytermesztőknél, a szántóföldi növénytermesztők meg a legeltető állattenyésztőknél.